Častým mytím hlavy si lidé nevědomky ničí zdraví vlasů. Správná frekvence je pro každého jiná

Fotografie: Dbfrom1kb1 (Amy) / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Mytí vlasů se nezdá jako složitý úkol, přesto je dobré nad ním přemýšlet. Podle typu vlasů můžete určit četnost mytí, aby zůstaly krásné a zdravé.

Každodenní hygiena je pro mnoho lidí rutinou, nad níž ani není třeba přemýšlet. Vždyť to také není nic složitého. Opláchnete se vodou, namydlíte, spláchnete a je hotovo. To stejné s vlasy. Kdo by hledal na mytí vlasů nějaké složitosti. Ovšem přece jen je to trochu věda. Jde totiž o to, jak často si vlasy myjete. Lékařka Cynthia Cobb upozorňuje na to, že je důležité znát správnou frekvenci, aby vaše vlasy zůstaly silné, lesklé a celkově zdravé.

Jak často si mýt vlasy?

V tomto případě bude frekvence mytí hodně individuální. Je totiž potřeba vzít v úvahu svůj životní styl. Například zda často cvičíte, kolik stylingových produktů používáte či jakou práci vykonáváte. Pokud totiž pracujete např. v prašném prostředí, je potřeba mýt si hlavu téměř po každém pracovním dni. Následující doporučení jsou tedy obecným návodem, který je třeba si upravit podle svých potřeb.

Jemné a slabé vlasy

V tomto případě je ideální mýt si vlasy zhruba každý druhý den. Jemné a slabé vlasy bohužel příliš dlouho neudrží objem a nahromaděná mastnota a nečistoty je akorát tak zatěžují – to znamená, že vlasy budou velice rychle zplihlé. K jejich mytí používejte šampon bez obsahu sulfátů nebo šampon pro zvětšení objemu.

Normální a pevné vlasy

S normálními až pevnými vlasy můžete mastnotu maskovat o něco déle než lidé s jemnými vlasy. Je však vhodné mýt je několikrát za týden. Ideální šampon pro vás je rozhodně hydratující. Asi 2× do měsíce ho vyměňte za čisticí. V závislosti na tom, zda jsou vaše vlasy suché nebo rychle se mastící, vyberte buď více hydratační, nebo více čisticí šampon.

pramen vlasů, padání vlasů
Fotografie: Pexels

Silné až hrubé vlasy

Vaše vlasy nános mastnoty dokonce potřebují, aby byly zářivé a vypadaly svěže. Proto byste je neměly mýt příliš často. Pokud máte silné až hrubé vlasy, zřejmě vás také trápí odlupování suché pokožky – máte tedy sklon k lupům. Než si koupíte šampon, ujistěte se, že je bezsulfátový, zvlhčuje a hluboce vyživuje.

Zdroj: Healthline