Zapálený bobkový list je bič na zdravotní neduhy. Dobře funguje na úzkost a bolest hlavy

Fotografie: Gaurav Dhwaj Khadka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pálení bobkových listů je skvělý tradiční trik, který nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů. Abyste z nich mohli těžit i vy, je důležité vědět, jak to správně provést.

Ačkoliv většina lidí zná bobkové listy spíše jako přísadu do dušených a pikantních pokrmů, jedná se o skvělé přírodní léčivo, jež podle mnoha zastánců tradiční medicíny hraje klíčovou roli v léčbě duševních problémů, jako je úzkost či stres. Mezi nejúčinnější způsoby, jak si jimi pomoci, patří právě jejich spalování, což je velmi jednoduchý proces, který zvládne naprosto každý, říká doktorka Deborah Weatherspoon.

Pálení bobkového listu proti úzkosti

Hlavní přínos pálení bobkových listů je zejména zmírnění úzkosti. Důvodem je především skutečnost, že jejich kouř obsahuje linalool, což je sloučenina, jež pomáhá zklidňovat mysl a navozovat pocit pohodlí a spokojenosti (vyskytuje se i v řadě dalších rostlin, včetně máty a levandule). Teorie stojící za aromaterapií potvrzuje, že vdechování určitých vůní podněcuje čichové receptory v nose ke komunikaci s oblastmi mozku, které pomáhají regulovat emoce.

Další zdravotní přínosy

Vdechování kouře z bobkových listů či jejich běžná konzumace nabízí řadu dalších zdravotních přínosů, včetně rychlejší léčby ran, zánětů, rakoviny prsu, ledvinových kamenů a zmírnění záchvatů. Dále se pak tento trik používá v tradiční medicíně na:

  • zažívací potíže a jiné gastrointestinální potíže
  • horečku
  • artritidu
  • bolesti hlavy

Je důležité zmínit, že užívání bobkových listů, a to jak jejich spalováním, tak i konzumací, není vhodné pro každého. Opatrní by měli být zejména lidé s cukrovkou, protože bobkové listy mohou ovlivňovat hladinu cukru v krvi, dále alergici, jedinci před operací (v takovém případě je vhodné vyvarovat se jejich léčebným účelům alespoň 2 týdny před zahájením procesu) a lidé s astmatem či jinými dýchacími potížemi – vdechování kouře by totiž mohlo podráždit dýchací cesty či plíce. Též by se jim měly vyvarovat těhotné ženy.

Jak bezpečně pálit bobkové listy

Pálení bobkových listů je naprosto jednoduchá záležitost (před zahájením procedury však zkontrolujte, zda je nepálíte v okolí lehce hořlavých předmětů). Je důležité použít sušené listy, protože čerstvé nemohou snadno hořet. Jakmile je budete mít, vložte je do ohnivzdorné misky, a poté opatrně zapalte konec jednoho listu sirkou nebo zapalovačem. Když začne hořet, rychle plamen sfoukněte (účelem je, aby listy pomalu doutnaly, nikoliv rychle hořely).

bobkový list, hořící sirka
Fotografie: Pixabay

Listy byste měli uchovávat ve své blízkosti, mimo dosah domácích zvířat a dětí. Rozhodně je nikdy nenechávejte hořet bez dozoru. Aby vám kouř zbytečně neutíkal, zavřete všechna okna v domácnosti. Listy byste měli nechat doutnat 10–15 minut, abyste získali co nejlepší výsledky. Pokud přestanou během této doby hořet, znovu je zapalte (může také trvat nějakou dobu, než se vám listy podaří zapálit, jestliže jsou ještě trochu čerstvé). Jakmile budete mít hotovo, popel nechte vychladnout, a poté ho pečlivě zlikvidujte.

Zdroj: Healthline