Vaječné skořápky v jídelníčku jsou zdrojem vápníku. Je však nutné je před konzumací převařit

Fotografie: Mack Male / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pravidelná konzumace vaječných skořápek může být velmi užitečná pro vaše zdraví. Každý by však měl brát na vědomí i rizika, která jsou pro tento návyk typická.

Vaječné skořápky si většina lidí spojuje především s odpadem, a proto je vyhazují v momentě, kdy získají žloutek s bílkem. Jedná se však o velmi užitečnou část této potraviny, která nabízí řadu zdravotních benefitů pro lidské zdraví – zejména co se týče dobrého přísunu vápníku, jenž je důležitý pro udržení zdravých kostí a cév. Samozřejmě je však také důležité si uvědomit, že jejich konzumace s sebou nese určitá rizika, říká doktor Atli Arnarson.

Vaječné skořápky a vaše zdraví

Vaječná skořápka je tvrdý vnější obal vejce, který se skládá převážně z uhličitanu vápenatého, což je nejběžnější forma vápníku v přírodě. Zbytek tvoří především bílkoviny a další minerální látky, včetně stroncia, fluoridu, hořčíku a selenu, jež mohou také hrát důležitou roli ve zdraví kostí. Jedná se o minerál, který zastává v lidském těle mnoho funkcí, a to včetně udržování silných kostí a jejich hustoty a ochrany kardiovaskulárního systému.

Někteří odborníci také naznačují, že vápník, který vaječné skořápky obsahují, se vstřebává mnohem lépe než z doplňků stravy či určitých potravin. Níže se proto můžete podívat na nejzajímavější přínosy, jež nabízí jejich pravidelná konzumace, a také možná rizika, která jsou s nimi spojována a rozhodně by je měl brát každý na vědomí.

Nižší riziko osteoporózy

Osteoporóza je zdravotní problém, který se vyznačuje především slabými kostmi a zvýšeným rizikem zlomenin kostí. Mezi nejčastější příčiny vzniku tohoto onemocnění patří především stárnutí, ovšem postupem času k němu může přispívat také nedostatečný příjem vápníku, proto je důležité mít povědomí o jeho hladině ve svém těle. Pokud tedy váš jídelníček postrádá tento důležitý minerál, můžete ho začít doplňovat pomocí vhodných doplňků stravy – změny poznáte díky jeho skvělým vlastnostem již během několika dní.

Membrána vaječné skořápky prospívá zdraví kloubů

Membrána vaječné skořápky se nachází mezi samotnou skořápkou a bílkem a je snadno viditelná například při loupání vařeného vejce. Ačkoliv se technicky vzato nejedná o součást tohoto ochranného obalu, je k ní obvykle připojena – a pokud si budete doma vyrábět ze skořápek prášek, rozhodně byste ji neměli odstraňovat. Tato blána se totiž skládá především z bílkovin ve formě kolagenu (obsahuje však také malé množství chondroitin sulfátu a glukosaminu), který podporuje zdraví kloubů a chrání je před potenciálním nebezpečím.

nohy staré ženy, klouby
Fotografie: Freepik

Rizika konzumace vaječných skořápek

Při správné přípravě je prášek z vaječných skořápek velmi bezpečné a užitečné léčivo, které vám nezpůsobí žádné kontradikce. Je ovšem třeba mít na paměti několik věcí, jež byste měli při jejich konzumaci dodržovat:

  • Za prvé, nepokoušejte se polykat velké úlomky vaječných skořápek, protože by mohly poškodit váš krk a jícen.
  • Za druhé, vaječné skořápky mohou být kontaminovány bakteriemi, jako je například Salmonella enteritidis. Abyste se vyhnuli riziku otravy, nezapomeňte je před konzumací převařit.

Je také důležité zmínit, že některé přírodní doplňky vápníku mohou obsahovat poměrně vysoké množství toxických kovů, včetně olova, hliníku, kadmia a rtuti. Vždy byste se proto měli o jejich konzumaci poradit se svým praktickým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]