Tabulka ideální tepové frekvence podle věku: Měří se v klidu i během aktivity

Fotografie: Depositphotos

Tepová frekvence je počet úderů srdce za minutu. Můžete ji měřit v klidu i při cvičení. Jedná se o jeden z nejspolehlivějších ukazatelů toho, zda se při cvičení dostatečně namáháte.

Pokud vám byly diagnostikovány problémy se srdcem nebo pokud máte jiné rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, poraďte se s lékařem, než začnete cvičit a pokusíte se stanovit rozsah tréninkové tepové frekvence. Ten vám řekne, která cvičení jsou bezpečná a vhodná pro váš zdravotní stav a úroveň kondice. Určí také, jaká by měla být vaše cílová tepová frekvence a zda je třeba vás během fyzické aktivity monitorovat. Je užitečné znát některé základní informace, abyste byli při rozhovoru s lékařem lépe informováni, říká doktorka Stacy Sampson.

Jak měřit srdeční frekvenci

Tepovou frekvenci změříte tak, že jemně přitisknete špičky ukazováčku a prostředníčku nad tuto cévu na zápěstí. Dbejte na to, abyste nepoužívali palec, protože má vlastní tep a mohl by způsobit chybné měření. Počítejte údery, které cítíte, po celou minutu. Můžete také počítat po dobu 30 sekund a počet vynásobit dvěma, nebo počítat po dobu 10 sekund a to vynásobit šesti.

Než infarkt udeří plnou silou, tělo vás varuje. První signály se objevují až 30 dní před samotnou příhodou

Začněte s klidovou tepovou frekvencí

Před měřením tréninkové tepové frekvence byste si měli otestovat klidovou tepovou frekvenci. Nejlepší čas na testování je hned ráno, než vstanete z postele – ideálně po vydatném spánku. Pomocí výše popsané techniky určete svou klidovou tepovou frekvenci a toto číslo si zaznamenejte. Můžete si zkusit zkontrolovat klidovou tepovou frekvenci několik dní po sobě, abyste si ověřili, že vaše měření je přesné. Průměrná klidová tepová frekvence se pohybuje mezi 60 a 100 údery za minutu.

Ideální tepová frekvence pro cvičení

Poté, co si osvojíte měření tepové frekvence, můžete začít vypočítávat a sledovat svou cílovou tepovou frekvenci při cvičení. Pokud používáte manuální metodu měření tepové frekvence, budete muset na chvíli přerušit cvičení a změřit si tep. Pokud používáte měřič tepové frekvence, můžete pokračovat ve cvičení a přitom sledovat monitor.

Věk Cílové pásmo srdeční frekvence Průměrná maximální srdeční frekvence
25 100 až 170 tepů za minutu 220 tepů za minutu
30 95 až 162 tepů za minutu 190 tepů za minutu
35 93 až 157 tepů za minutu 185 tepů za minutu
40 90 až 153 tepů za minutu 180 tepů za minutu
45 88 až 149 tepů za minutu 175 tepů za minutu
50 85 až 145 tepů za minutu 170 tepů za minutu
55 83 až 140 tepů za minutu 165 tepů za minutu
60 80 až 136 tepů za minutu 160 tepů za minutu
65 78 až 132 tepů za minutu 155 tepů za minutu
70+ 75 až 128 tepů za minutu 150 tepů za minutu

Výše uvedená pásma cílové tepové frekvence vycházejí z toho, co se rovná 50 až 85 procentům průměrné maximální tepové frekvence pro každý uvedený věk, přičemž průměrná maximální tepová frekvence vychází z výpočtu 220 minus roky věku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]