Nadměrná produkce hlenu je důsledkem některých nemocí nebo životního stylu. Existují však i jiné možnosti, než jsou léky, jak se hlenu zbavit.
Hlen je produkován v nose nebo v dolních dýchacích cestách jako reakce na podráždění či zánět. Vytvářejí ho sliznice, které vedou z nosu do plic. Jeho účelem je chránit váš dýchací systém zvlhčováním, zachytáváním a odstraňováním různých částic, uvádějí odborníci. Při infekcích a některých dalších stavech se stává hustším a hůře se jej zbavuje. K tomu vám pomůže spousta možností, říká doktorka Nicole Leigh Aaronson.
Co nadměrnou tvorbu hlen způsobuje
Existuje řada zdravotních stavů, které mohou vyvolat nadměrnou produkci hlenu v krku, uvádí Nicole Leigh Aaronson. Jde například o:
- kyselý reflux,
- alergie,
- astma,
- infekce, jako je běžné nachlazení,
- plicní onemocnění, jako je chronická bronchitida, pneumonie, cystická fibróza a chronická obstrukční plicní nemoc.
Nadměrná produkce hlenu v krku může být také důsledkem určitých faktorů životního stylu a životního prostředí, jako jsou:
- suché vnitřní prostředí,
- nedostatečný pitný režim,
- vysoká spotřeba tekutin, jako je káva, čaj a alkohol,
- některé léky,
- kouření.
Tento léčivý přírodní elixír vás zbaví kašle v rekordně rychlou dobu. Skládá se jen z pár přísad
Jak se zbavit hlenu
Pokud se produkce hlenu v krku stává pravidelným a nepříjemným jevem, zvažte konzultaci s lékařem, který vám poskytne celkovou diagnózu a plán léčby, jak radí server Healthline. Váš lékař může doporučit volně prodejné léky, jež mohou hlen naředit a uvolnit jej. Mohou také zahrnovat léky na kyselý reflux nebo alergie.
Existují však i domácí metody, jak se zbavit hlenu z krku, například kloktejte teplou slanou vodou. Tento domácí lék může pomoci vyčistit hlen ze zadní části krku a zabít bakterie. Zkuste si vyčistit nosní cesty fyziologickým nosním sprejem nebo fyziologickým roztokem. Stejně tak dbejte na vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti, jak radí odborníci z Cleveland Clinic. Pořiďte si například zvlhčovač vzduchu.
Myslete na dostatečný pitný režim a během dne zvyšte příjem čisté vody. Pomůže s odtokem hlenu. Zvláště teplé tekutiny mohou být účinné, vyhněte se však nápojům s obsahem kofeinu. Pokud kouříte, zkuste přestat. Ukončit kouření je žádoucí zejména u chronických plicních onemocnění, jako je astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc. Na ZdravémStravování jsme již zmiňovali, že CHOPN lze předcházet vhodnou stravou.