Během stárnutí se s gangliovými cystami setká až 72 % lidí. S tímto příznakem je jejich léčba hračkou

Fotografie: GEMalone / Creative Commons / Attribution 3.0

Pokud jste si na svém zápěstí všimli drobné bulky, je vhodné navštívit svého lékaře, který určí, zda je nutná léčba, či nikoli. Gangliony jsou často neškodné, přesto je neberte na lehkou váhu.

Gangliová cysta je kulatá, tekutinou naplněná hrudka tkáně, která se obvykle objevuje podél šlach nebo kloubů. Zpravidla ji můžete zaznamenat na zápěstí ruky, ale může se vyskytnout i na kotníku nebo noze. Může mít různé velikosti od hrášku až po golfový míček. Může být měkká, ale i tvrdá. Důležité je, že nepředstavuje riziko rakoviny, většinou zmizí sama bez jakékoli léčby, říká doktorka Meredith Goodwin.

Příznaky gangliové cysty

Hlavním a nejvýraznějším příznakem ganglionu je bulka. Tato hrudka může mít různou velikost – může být dokonce tak malá, že ji ani nezaznamenáte pouhým okem. Může být ale i tak velká, že deformuje tvar vašeho zápěstí. Ačkoli mnoho gangliových cyst nezpůsobuje bolest, některé mohou být příčinou nepohodlí, zvláště pokud cysta tlačí na nerv. V závislosti na tom, kde se bulka nachází, se může objevit pocit ztuhlosti nebo omezeného pohybu v kloubu.

Příčiny vzniku ganglionu

Ačkoli konkrétní příčiny ganglionu nejsou plně známy, lékaři se shodují, že se mohou vyvinout v důsledku zranění nebo nadměrného používání kloubů. Některé výzkumy naznačují, že gangliony mohou souviset s procesem stárnutí kloubů nebo jejich zánětem.

Mazové cysty komplikují život, pokud se jim nedostává vhodné péče. Mohou se vyskytovat kdekoliv na těle

Jaké jsou možnosti léčby?

Pokud si všimnete bulky na zápěstí nebo jinde na rukou či nohou, doporučuje se okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Ačkoli většina ganglionů nepředstavuje vážnou hrozbu, je důležité vyloučit jiné možné příčiny, jako je právě rakovina. Léčba ganglionu závisí na mnoha faktorech, včetně jeho velikosti a umístění, stejně jako na stupni bolesti nebo nepohodlí.

zápěstí vyšetření
Fotografie: Freepik

Mnoho cyst nevyžaduje léčbu, prostě zmizí. V případech, kdy cysta způsobuje bolest nebo omezuje pohyb, může lékař navrhnout různé způsoby léčby, jako je sání tekutiny z kloubu, injekce steroidů, nebo chirurgický zákrok.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]