Bulka na ruce nevěstí nic dobrého. Pokud se objeví, není důvod ztrácet čas a je dobré vyhledat pomoc

Fotografie: Freepik

Když se nám na rukou vytvoří hrbolky, pokládáme je za zranění, kousnutí hmyzem nebo jako následek práce. Mohou však být ukazatelem zdravotních problémů.

Bulka vytvořena na ruce se lékařsky nazývá hygroma (gangliová cysta). Někdo si myslí, že se jedná jen o kosmeticky nevzhledný problém, ale může být i nebezpečná pro naše zdraví. Ganglionová cysta je nezhoubný, ale bolestivý útvar, obvykle na ruce nebo zápěstí. Bolest se objevuje v noci nebo po nepřetržitém používání ruky. Gangliové cysty mohou být různě velké a mohou dorůstat až do šířky tří centimetrů. Zatímco poloha cysty se obvykle nemění, její velikost může v průběhu času kolísat a některé se zcela vyřeší bez léčby, potvrzuje lékařka Meredith Goodwin.

Co je gangliová cysta?

Pokud se na hřbetu ruky nebo v oblasti zápěstí objevila bulka, je možné, že se vytvořila gangliová cysta. Otok naplněný tekutinou se obvykle objevuje v blízkosti kloubu nebo šlachy pod kůží a může se projevit kdykoli. Může mít různou velikost a někteří lidé nemusí pociťovat žádnou bolest, zatímco jiní mohou trpět necitlivostí, brněním nebo dokonce svalovou slabostí.

Ačkoli se vedou diskuse o tom, co přesně gangliová cysta je a co ji způsobuje, obecně se má za to, že je způsobena rozpadem tkáně na kloubu nebo v jeho blízkosti. To způsobuje, že se malé cysty shlukují a vytvářejí větší, viditelnější masu synoviální tekutiny.

Jak se gangliová cysta diagnostikuje?

Ganglionovou cystu obvykle diagnostikuje praktický lékař při fyzikálním vyšetření. Lékař může použít injekční stříkačku k odčerpání tekutiny z cysty. V některých případech může lékař pacienta odeslat na ultrazvukové vyšetření nebo vyšetření magnetickou rezonancí, aby se podíval dovnitř uzliny a vyloučil jiné možné příčiny.

Fotografie: Pixabay

Co je příčinou gangliové cysty?

Příčina vzniku gangliových cyst není známa. Bylo zjištěno, že se častěji vyskytují u mladých lidí ve věku od 15 do 40 let a častěji se objevují u žen. Častěji se také objevují u lidí, kteří zápěstí používají a přetěžují. U lidí, kteří trpí artritidou, se mohou objevit snadněji. V současné době není jasné, jak gangliovým cystám předcházet. Pokud si všimnete něčeho neobvyklého, nejlépe uděláte, když včas navštívíte svého lékaře.

Jak se gangliové cysty léčí?

U mnoha lidí není léčba nutná, zejména pokud se nevyskytuje žádná doprovodná bolest. Hlavním úkolem praktického lékaře bude ujistit pacienta, že bulka není způsobena něčím závažnějším. Pokud však cysta způsobuje bolest, může lékař doporučit léčbu. Dvě hlavní formy léčby gangliových cyst jsou:

  • aspirace – při ní se pomocí injekční stříkačky vytáhne tekutina z cysty a poté se do zbývajícího uzlíku podají protizánětlivé léky.
  • operace – obvykle se doporučuje, pokud cysta tlačí na nervy a způsobuje bolest s možností trvalého poškození nervů.
    Chirurgický zákrok je složitější a může vyžadovat, aby ruka byla po operaci několik dní v dlaze. Ve srovnání s aspirací však způsobuje méně recidiv cyst.

Gangliové cysty někdy spontánně odezní. Pokud cysta přetrvává, může být doporučena léčba s cílem zmenšit velikost cysty nebo se pokusit o její úplné odstranění. Pokud je cysta odstraněna, existuje bohužel stále možnost, že se vrátí a bude nutná další léčba. Cysty obvykle tvoří viditelnou bulku, i když v některých případech, pokud jsou cysty malé, nemusí být patrné. Mnohdy nemají žádné příznaky, ale pokud tlačí na nerv, mohou způsobovat bolest, brnění a svalovou slabost.

Bolí gangliové cysty?

Jedním z důvodů, proč se gangliové cysty považují za obtížně lékařsky definovatelné, je skutečnost, že bolest, která je s nimi údajně spojena, je málo konzistentní. U některých lidí nemusí gangliová cysta vůbec způsobovat bolest a jediným ukazatelem je fyzická přítomnost bulky na ruce nebo zápěstí.

Někteří lidé však pociťují mírnou bolest nebo nepohodlí. Může se také zhoršovat pohybem kloubů, takže v případě této bolesti je nutná stabilizace zápěstí. Gangliové cysty také častěji způsobují bolest, pokud jsou spojeny se šlachou, a způsobují tak slabost v určité oblasti končetiny.

Příčiny gangliových cyst

Lidé s osteoartrózou kloubů prstů, které jsou nejblíže nehtu, jsou také více ohroženi vznikem gangliové cysty, protože cysta se často vyskytuje v blízkosti těchto kloubů. U kloubů nebo šlach, které v minulosti utrpěly úraz, je také vyšší pravděpodobnost vzniku gangliových cyst.

Zdroj: Healthline