Esenciální krevní tlak: Tichý nepřítel, kterému lidé nevěnují dostatečnou pozornost

Fotografie: Pexels

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak se může u spousty lidí rozvinout bez zjevné příčiny. Takový druh hypertenze nelze léčit, pouze mu můžete předcházet změnou životního stylu.

Hypertenze je vysoký krevní tlak. Nastává ve chvíli, kdy je síla krve silnější, než by měla normálně být. Většina případů vysokého krevního tlaku je klasifikována jako esenciální hypertenze, což je zvýšený krevní tlak bez zjevné příčiny. Dalším typem je hypertenze sekundární, což je vysoký krevní tlak, který má identifikovatelnou příčinu, jako je například onemocnění ledvin. Co všechno byste měli vědět o tomto zdravotním problému, abyste s ním mohli co nejúčinněji bojovat? Více prozradila doktorka Judith Marcin.

Rizikové faktory spojené s hypertenzí

Předpokládá se, že genetické faktory hrají největší roli v rozvoji esenciálního vysokého krevního tlaku. Následující faktory mohou zvýšit vaše riziko:

  • špatná strava,
  • stres,
  • nedostatek fyzické aktivity,
  • nadváha nebo obezita.

Příznaky esenciální hypertenze

Většina lidí nezaznamená žádné příznaky esenciální hypertenze. Obvykle zjistí, že má vysoký krevní tlak, při pravidelné lékařské prohlídce. Esenciální hypertenze se může projevit v jakémkoli věku. Nejčastěji se vyskytuje ve středním věku jedince. Tím, že je primární vysoký krevní tlak téměř bezpříznakový, kontroly krevního tlaku jsou nejlepším způsobem, jak si ověřit svůj zdravotní stav.

Hodnoty krevního tlaku mohou během dne kolísat nahoru nebo dolů. Mění se po cvičení, během odpočinku, když vás trápí bolesti, dokonce i když jste vystresovaní nebo naštvaní. Občasné naměření vysokého krevního tlaku nemusí nutně znamenat, že máte hypertenzi. Diagnózu hypertenze nezískáte, pokud nemáte vysoký krevní tlak naměřený alespoň dvakrát až třikrát.

Diagnóza esenciální hypertenze

Lékař vám změří krevní tlak pomocí tlakoměru. Pokud je váš krevní tlak vysoký, může po vás chtít, abyste si krevní tlak kontrolovali doma v pravidelných intervalech. Naučí vás, jak používat měřič krevního tlaku. Tyto hodnoty si zaznamenáte a později je prodiskutujete se svým lékařem. Závažnost vašeho vysokého krevního tlaku je určena průměrem naměřených hodnot krevního tlaku v různých časech.

Fotografie: Pexels

Léčba vysokého krevního tlaku

Neexistuje žádný lék na esenciální hypertenzi, ovšem existují způsoby, jak mu předcházet. Mezi ideální možnosti patří:

  • cvičení alespoň 30 minut denně,
  • zhubnutí, pokud máte nadváhu,
  • vzdaní se kouření,
  • omezení příjmu alkoholu,
  • snížení hladiny stresu,
  • konzumace stravy s nízkým obsahem sodíku, zdravé pro srdce, která je bohatá na draslík a vlákninu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]