Důležitost pohybu při sedavém zaměstnání často většina lidí podceňuje a může se jim to vymstít

Úředníci v dnešní době tráví v průměru 75% pracovního dne sezením u svých stolů. Nedostatek pohybu způsobuje bolesti hlavy, zad a zkracování/tuhnutí svalstva. Dlouhé sezení se netýká jen úředníků, sedí i žáci ve školách. Tam však mají děti alespoň pravidelné přestávky a možnost protáhnout své tělo při hodině tělocviku. Ale i tak toho pohybu není ve srovnání s hodinami trávenými sezením, tak moc.

Dlouhé vysedávání je nápor na organismus. Trpí záda, krční páteř, ramena, oči (při práci na počítači), ale i kardiovaskulární systém a srdce. Sedavé zaměstnání v kombinaci s nezdravou stravou a nedostatkem pohybu může vést k nepříjemným až závažným zdravotním potížím.

Tipy pro sedavé zaměstnání

V zaměstnání je důležité sedět na kvalitní židli a především si osvojit správné sezení. Ani ta nejlepší a nejkvalitnější židle nemusí být k ničemu, pokud na ní nesedíte správně. To znamená sedět rovně, nehrbit se. Docílit toho lze i pomocí různých podpůrných pomůcek, polštářků či míčků na oporu bederní oblasti. O tom, jak správně sedět u pracovního stolu si napíšeme příště.

Sedět by se nemělo déle než jednu hodinu. Pak je vhodné udělat si přestávku na krátkou rozcvičku a protažení těla. Pokud máte dobré vedení, které podporuje zdraví svých zaměstnanců, pak vám tyto rozcvičky umožní. V práci můžete mít malou podložku, fitness míč, lehké činky nebo gumové pružiny a jiné pomůcky. Stačí 5 až 10 minut každou hodinu.

Jestliže tuto možnost nemáte, zkusit můžete kancelářskou jógu. K té vám stačí trošku místa a cvičit se dá i pomocí kancelářské židle. Cviků k protažení existuje nepřeberné množství. Do některých firem dokonce dochází alespoň jednou týdně instruktor a cvičí se zaměstnanci, aby jim ukázal cviky, které pak mohou provádět sami.

Pohyb je však důležitý i mimo práci. K doporučovaným mimopracovním aktivitám patří: běh, procházky, jóga, pilates, plavání, skákání přes švihadlo, tanec a další.

Jak zůstat aktivní, pokud sedíte celý den u stolu?

  • Dopřejte si hodinové přestávky

  • Běžte na oběd pěšky nebo si dopřejte 10 minut procházku

  • Kdykoliv pocítíte nepohodlí, postavte se a protáhněte

  • Choďte po schodech, namísto používání výtahu

  • Vyměňte občas kancelářskou židli za fitness míč nebo klekačku, ať nemáte celý den stereotypní pozici

  • Najděte si nový koníček mimo práci – nějakou pohybovou aktivitu

Obrázky: vishnuyoga, sycamorevalleychiropractic