Doporučená cvičení pro zdravé srdce

obrázek:pixabay.com

Lidé se domnívají, že jakákoliv forma cvičení může zlepšit zdraví srdce. Tato domněnka je sice pravdivá, ale existují jistá cvičení, která napomůžou maximálně zlepšit zdraví srdce. Nemusíte patřit k nadšencům, kteří tráví v posilovně X hodin, mírné cvičení stačí k zlepšení zdraví srdce. Mírné cvičení je dobré na prevenci onemocnění srdce a ke zlepšení vytrvalosti.

Jakákoliv forma cvičení je totiž lepší než žádná! Vyzkoušejte níže uvedená cvičení a využijte výhody ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví a vytrvalosti.

Plavání

Plavání je jedním z nejlepších cvičení pro srdce a plíce. Jednak je plavání zábavné a jako bonus k tomu je zlepšení vašeho zdraví a vyrýsování postavy. Při plavání v bazénu pracují tyto části těla: nohy, paže, střed těla, záda a na posílení srdce. Za krátkou dobu plavání v bazénu, spálíte spoustu kalorií, proto je plavání dobrá investice.
Pokuste se v průběhu plavání vystřídat různé techniky, například prsa a znak, napomůže to k zlepšení vaší kondiční úrovně. Dalším přínosem je, že ve vodě jste schopni delší dobu udržet energický pohyb (kardio) nežli například při běhání nebo jízdě na kole. Díky tomu se zvýší i vytrvalost a srdeční frekvence.

Cvičení na zpevnění středu těla

Díky silnému středu těla, můžete různé úkoly vykonávat s lehkostí, bez vynaložení přílišné síly a energie. Budete snadněji nosit své dítě, nosit těžké tašky s nákupem apod.
Když máte posílený střed těla, snížíte i tak tlak vynaložený na srdce, při jednotlivých činnostech. Pokud máte problémy s chůzí do schodů a ze schodů, tak je to kvůli špatné vytrvalosti a síle ve středu těla.

Intervalový trénink

Je jedno z nejlepších cvičení pro prevenci růstu hmotnosti, cukrovky a srdečních chorob. Praktický intervalový trénink může pomoci zlepšit celkovou kondici a samozřejmě zdraví srdce.

Co je intervalový trénink?

Je to kombinace cvičení s vysokou intenzitou a s nízkou intenzitou, ta funguje jako regenerace. Intervalový trénink můžete provádět pomocí například trenažéru, kde si nastavíte například 5 minut chůze a 2 minuty běhu, celý tento cyklus opakujte po dobu 30 minut. Nebo můžete tuto formu provádět i venku bez přístrojů. Intervaly si stanovte v závislosti na vaší kondici.

Další možnosti vysoce intenzivního pohybu jsou například burpees, skákání, běhání, tyto cviky doplňujte s nízkou intenzitou jako: výpady a dřepy. Touto metodou cvičení zlepšíte rychlost metabolismu, zvýší se spalování kalorií a zlepší se kardiovaskulární funkce. Též napomůže k lepší schopnosti odbourávat cukr a tuk z krve.

Silový trénink

Je trénink s hmotností. Jako u intervalového tréninku i zde se využívá technika snížení a zvýšení tepové frekvence ke zlepšení srdečního zdraví. Snažte se budovat svaly nejméně třikrát týdně a zaměřujte se co na nejvíce svalů v těle, jen tak dosáhnete rovnováhy v těle.

Nejhorší cvičení na srdce

Pokud tělo, které není vytrénované, podstupuje cvičení s vysokou intenzitou. Například pokud jdete na běh maratonu a dostatečně se na něj nepřipravíte. Při běhu na asfaltu se říká, že způsobuje zranění v oblasti kolenou a kotníků. Pokud běháte po tvrdé dlažbě, poraďte se s odborníkem o vhodné obuvi.

Bez ohledu na to, které cvičení si vyberete, je důležitá pravidelnost a délka minimálně 30 minut. Když budete takto cvičit pětkrát týdně, zdraví vašeho srdce se zlepší. Pokročilým doporučujeme zvýšit trénink na hodinu.