Suchému kašli odzvonilo: Kurkuma a zázvor jsou platným pomocníkem v boji proti tomuto neduhu

Fotografie: unsplash / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Tyto jedinečné domácí léky vám pomohou účinně vyléčit suchý kašel. Jsou velmi levné a zakoupíte je témě v každém obchodě s potravinami.

Suchý kašel na rozdíl od vlhkého kašle není schopen odstranit hleny či dráždivé látky z plic nebo nosních cest, jež se v těchto místech usadily. Jedná se proto o problém, který může přetrvávat i několik týdnů (například po prodělaném nachlazení nebo chřipce). Dále pak k němu může také vést astma, reflux kyseliny, či dokonce cigaretový kouř. Naštěstí však nemusíte používat drahé chemické léky, abyste docílili úlevy, říká doktor J. Keith Fisher. Skvěle vám totiž postačí vyzkoušet tyto domácí léky, jež působí zcela přirozeně.

Sladký med

U dospělých a dětí od 1 roku lze k léčbě denního i nočního suchého kašle použít obyčejný med. Tato lahodná potravina má totiž silné antibakteriální vlastnosti, a dokonce zmírňuje podráždění krku. Abyste získali co nejlepší výsledky, můžete ho užívat po lžičkách, a to několikrát denně, nebo ho přidávat do čaje či teplé vody k vypití. Rozhodně však nikdy nepodávejte sladký med kojencům či dětem mladším jednoho roku, neboť by mohl mít velmi negativní dopad na jejich zdraví.

Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumin, sloučeninu, která disponuje protizánětlivými, antivirovými a antibakteriálními vlastnosti – může však být také prospěšná při mnoha zdravotních stavech, včetně suchého kašle. Tato látka se nejlépe vstřebává, pokud ji užíváte s černým pepřem a nejlépe s pomerančovým džusem (přidat byste měli maximálně 1 čajovou lžičku kurkumy a 1/8 čajové lžičky černého pepře). Kurkuma jako koření se již od dávných dob v ájurvédské medicíně používala k léčbě horních cest dýchacích, bronchitidy a astmatu.

Zázvor

Zázvor disponuje silnými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi, přičemž bylo navíc prokázáno, že posiluje imunitní systém, zmírňuje bolest a nepohodlí. Tuto léčivou ingredienci můžete najít v mnoha čajích, nebo si ho zakoupit, nastrouhat a poté jednoduše zalít horkou vodou. Aby byl nápoj ještě účinnější, můžete do něj přidat med, který, jak bylo zmíněno výše, také pomáhá léčit suchý kašel. Pokud je na vás chuť zázvoru příliš výrazná, můžete ho užívat ve formě kapslí.

zázvor
Fotografie: Pixabay

Máta peprná

Máta peprná obsahuje mentol, který pomáhá znecitlivovat nervová zakončení v krku, jež bývají při suchém kašli podrážděná. Její užívání vám proto může přinést úlevu od bolesti a snížit nutkání neustále kašlat. Kromě toho pak také snižuje překrvení a disponuje antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Existuje navíc řada způsobů, jak mátu peprnou užívat – patří mezi ně především konzumace mátového čaje nebo cucání mátových pastilek. Zkusit pak můžete také vypít před spaním mátový čaj.

Kapsaicin

Kapsaicin, sloučenina obsažená v chilli papričkách, prokazatelně snižuje chronický suchý kašel. Tuto látku můžete užívat buď ve formě kapslí, čaje nebo také pálivé omáčky, například z kajenského pepře a teplé vody. Buďte však opatrní, abyste to s dávkováním této složky nepřehnali, protože to může opravdu hodně bolet. Můžete si také koupit celé chilli papričky a namočit je do teplé vody. Berte také na vědomí, že kúry na bázi kapsaicinu se nedoporučují dětem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]