Co se stane s vaším tělem, když budete pít kávu před snídani?

Káva má řadu prokazatelných přínosů pro lidské zdraví, pokud je popíjená ve správnou dobu. Ovšem pije-li člověk kávu hned ráno, sotva rozlepí oči a na lačný žaludek, může namísto pozitivních přínosů přinést řadu zdravotních problémů.

Miliony lidí po celém světě začíná svůj den šálkem kávy. Navzdory mnoha zdravotním zvýhodněním, může způsobit ranní pití kávy na prázdný žaludek (dokonce i kávy bez kofeinu) řadu zdravotních potíží. Většina těchto problémů začíná ve střevech a zažívacím traktu, ale neblahé účinky se týkají především žaludku. Konzumace kávy nalačno má na svědomí změny nálad, psychické potíže, třesavku, nervozitu i nutriční problémy.

Gastrointestinální potíže

Jedná se o problémy s trávením. V našich žaludcích se vytváří kyselina, díky které trávíme jídlo. Po přijetí kávy se vyprodukuje kyselina chlorovodíková nutná k naleptání potravy, ale protože nejde o jídlo, ale tekutinu, dráždí kyselina samotný žaludek. Dochází-li k tomu dost často, může žaludek produkci kyseliny markantně snížit, aby se ochránil. V konečném důsledku se takto zpomaluje trávení. Zpomalení trávení má za následek množení nehodných bakterií v těle a hnilobné procesy.

Mimo jiné žaludeční kyseliny mohou způsobit pálení žáhy a podráždění střev. Jestliže tato situace trvá příliš dlouho, může to vést k refluxu a syndromu podrážděného střeva a vředům. Takto nepůsobí jen káva, ale třeba i kakao či zelený čaj pitý nalačno. Ráno se doporučuje pít čistou vodu.

Nutriční problémy

Studie provedená na japonské lékařské fakultě – japonské univerzity v Yokohamě zjistila, že káva usnadňuje vyprazdňování žaludku, což znamená, že se jídlo z žaludku dostane mnohem rychleji, než by bylo potřeba. Opak zpomaleného trávení. Když potraviny neprochází žaludkem a trávicím traktem potřebně dlouhou dobu, připravujeme své tělo o vitamíny a minerály, které tělo nestihne absorbovat. Což znamená jediné – nedostatek výživy.

Opět nejde pouze o kávu s kofeinem, ale i bezkofeinovou verzi. Nicméně u kávy s kofeinem je situace ještě horší, protože zrychluje proces odvádění tekutin z těla. To nedává ledvinám dostatek času na absorbování vápníku, hořčíku, zinku a jiných minerálů a vitamínů. Velkým problémem je hořčík. Jeho nedostatek se pak projeví úzkostmi, depresemi, krevními sraženinami, astma, vysokým krevním tlakem, srdečními chorobami, chronickou únavou, onemocněním ledvin, bolestmi hlavy, zubními kazy, osteoporózou a další možné zdravotní problémy. Káva dále zrychluje sekreci vitamínů B a narušuje absorpci toho, co zbylo.

Obrázky:pixabay.com