Migréna chronická versus epizodická: Mají stejné příznaky, ale liší se dobou trvání

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás sužují příznaky migrény, zjistěte, zdali se u vás vyskytuje občasná či chronická migréna. V každém případě vyhledejte pomoc lékaře, který nastaví vhodnou léčbu.

Migréna je často zaměňována s obyčejnou bolestí hlavy. Přestože mají oba stavy mnoho společného, migréna se vyznačuje ještě dalšími, vážnějšími příznaky, například citlivostí na světlo, zvuk, čich nebo dotek. Migrénu je možné charakterizovat jako silnou bolest hlavy, kterou doprovází řada symptomů. Dělí se na několik druhů, ovšem podstatné je rozeznat hlavní rozdíl mezi občasnou a chronickou migrénou, říká doktorka Heidi Moawad.

Běžné příznaky migrény

Jak uvádí webový portál Healthline, mezi běžné příznaky migrény patří především:

  • nevolnost
  • zvracení
  • problémy s řečí
  • necitlivost nebo mravenčení v končetinách
  • citlivost na světlo či zvuk

Migréna si nevybírá, pacienti mohou být jakéhokoli věku a pohlaví, ovšem náchylnější k migrénám jsou především ženy. Kategorie migrén se rozdělují podle občasných bolestí hlavy nebo chronických.

Migréna chronická versus epizodická

Dr. David Kudrow, MD, definuje pro NeurologyLive hlavní rozdíly mezi chronickou a občasnou migrénou. Abyste migrénu mohli nazvat chronickou, frekvence bolesti hlavy musí být alespoň 15 dní v měsíci, kdy prožíváte i další příznaky migrény. Epizodická migréna se projevuje maximálně 14 dní. Pokud trpíte občasnou migrénou, není vyloučeno, že nemůže přejít v chronickou. Až 3 % pacientů s epizodickou migrénou se v průběhu roku mohou zařadit do kategorie pacientů s chronickou migrénou a 25 % pacientů s chronickou se může přehoupnou do skupiny pacientů s epizodickou migrénou.

bolest hlavy
Fotografie: Freepik

1 stisk tohoto tlakové bodu vás zbaví bolesti hlavy do 5 minut. Okamžitou úlevu si může dopřát i začátečník

Rozdíly v příznacích u obou typů migrény nejsou, pouze v počtu dní. To znamená, že u chronické i epizodické migrény prožíváte totožné symptomy. Nemusí se projevit všechny výše zmíněné. Co ale jistě budete prožívat je intenzivní bolest hlavy, která se s každým vaším pohybem bude zhoršovat a bude mít vliv na váš zrak. Pokud jsou vám tyto stavy blízké, neváhejte vyhledat pomoc lékaře. Nastavenou léčbu pak můžete sami podpořit tím, že se budete vyhýbat známým spouštěčům migrény, o nichž jsme psali na ZdravémStravování již v minulosti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]