Choulostivý problém jménem pivní břicho. Pomozte manželovi zbavit se ho jednou provždy a podpořit jeho zdraví

Fotografie: Pixabay

Žádný muž není příliš pyšný na pivní mozol, který se mu kulatí a kulatí. S přibývajícími léty pak více a více. Označení pivní mozol nesouvisí s tím, že by ten či onen muž musel vypít litry piva. Za vyklenuté bříško může více faktorů. Začíná se objevovat někdy po třicítce. Na vině je sedavý způsob života a zpomalující se metabolismus, tuk se tedy ukládá rychleji.

Zatímco ženám se tuk ukládá spíš v oblasti boků a stehen, mužům v oblasti pasu. Tuk se ukládá jak pod kůži, tak mezi orgány, kdy podkožní tuk bývá pouze estetický problém. Nebezpečný je ten tuk, který nevidíme. Ukládá se mezi vnitřní orgány a prorůstá do nich (viscerální tuk). Do krevního řečiště uvolňuje celou řadu hormonů a enzymů, z nichž jsou mnohé velmi škodlivé. Zdraví tedy ohrožuje mnohem více, než podkožní tuk.

Má-li muž v obvodu pasu více než 102 centimetry, je to varovný signál, že viscerální tuk může ohrožovat jeho zdraví. Takový tuk neškodí jen vzhledu, ale i zdraví. Na vině ovšem nejsou jen přibývající léta, ale úbytek svaloviny, který souvisí právě se stárnutím. Je tedy více než důležité zpomalit ztrátu svalové hmoty. Jak se zbavit pivního pupku? Odpověď asi znáte – pomocí stravy a pohybu. Jiná cesta neexistuje.

Fotografie: Pixabay

Vhodná pohybová aktivita a správná skladba jídelníčku pomohou zredukovat jak tuk podkožní, který vadí hlavně z estetického hlediska, tak tuk viscerální. Tělo tukové zásoby ztrácí komplexně, nelze si tedy vybírat, na které partii budeme přednostně hubnout. Klíčová je disciplína a trpělivost. Jedině pravidelná pohybová aktivita (alespoň 3x v týdnu) a správně sestavený jídelníček pomohou zbavit se pivního pupku. A nezapomínejte, že jedno bez druhého nefunguje.

Pivní břicho způsobuje celkový nezdravý životní styl: sladkosti, mastná jídla, vyjídání ledničky pozdě večer a nedostatek pohybu. Když víte, co za velkým břichem stojí, můžete lépe zvládnout i odstranění tohoto nevzhledného problému.

Doporučení

  • Dostatek bílkovin ve stravě

  • Omezit přílohy typu bílá rýže, brambory, chleba a místo toho přidat více zeleniny

  • Správná velikost porce – nepřejídat se, až tlačí kůže

  • Rozdělení jídla na den – nepojídejte pořád a nedokrmujte se

  • Nechte trávení odpočívat alespoň 14 hodin – dejte si večeři a další jídlo až následující den po uběhnutí 14 hodin

  • Střídejte různé pohybové aktivity – plavání, běh, švihadlo, posilování, jízda na kole, svižná chůze

  • Dodržujte pitný režim – dva šálky vody na každé jídlo