Deprese, bolesti kloubů, nebo únava: Příznaky nesnášenlivosti lepku lze snadno přehlédnout

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Příznaky nesnášenlivosti lepku jsou často nejasné a mohou se projevit různými způsoby. Je důležité být si vědom příznaků, aby byla správně diagnostikována a léčena.

Nesnášenlivost lepku, známá také jako celiakie, je autoimunitní onemocnění, jež postihuje jedno procento populace. Tento stav se vyskytuje u lidí, kteří mají negativní reakci na lepek, což je bílkovina obsažená v obilovinách, jako je pšenice, ječmen a žito. Příznaky nesnášenlivosti lepku mohou být nejasné a snadno se plést s jinými potížemi. Mohou se projevit různými způsoby, včetně gastrointestinálních obtíží, kožních problémů, únavy, a dokonce i psychických poruch, říká doktorka Jillian Kubala.

Příznaky celiakie

Celiakie je nejzávažnější porucha související s lepkem. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které postihuje asi 1 % populace a může poškodit trávicí systém. Celiakie může způsobovat mnoho příznaků, včetně kožních problémů, zažívacích potíží a změn nálad. Bez vhodné diagnózy a léčby velmi narušuje každodenní život. Zde je několik nejčastějších příznaků celiakie.

Průjem, zácpa a zapáchající výkaly

U osob s celiakií se po konzumaci lepku objevuje zánět v tenkém střevě. Ten poškozuje střevní sliznici a vede ke špatnému vstřebávání živin, což má za následek značné zažívací potíže a časté průjmy nebo zácpy. Časté průjmy mohou způsobit závažné zdravotní problémy, jako je nerovnováha elektrolytů, dehydratace a únava. Lidé s celiakií navíc mohou mít bledé a zapáchající výkaly kvůli špatnému vstřebávání živin.

Únava

Mnoho lidí s autoimunitními poruchami, včetně celiakie, se často cítí unavení. K této únavě může přispívat několik faktorů, včetně chronické bolesti, poruchy spánku, deprese a úzkosti či zánětu. Celiakie může být také spojena s vyšším rizikem anémie z nedostatku železa, která ovlivňuje vaši schopnost produkovat zdravé červené krvinky. To může způsobit několik závažných vedlejších účinků, včetně snížené hladiny energie a únavy.

postel únava
Fotografie: Freepik

Kožní reakce

Nesnášenlivost lepku ovlivňuje také vaši pokožku. Jedním z projevů celiakie je puchýřovité kožní onemocnění zvané dermatitis herpetiformis. Ačkoli každý člověk s celiakií je citlivý na lepek, někteří lidé s tímto onemocněním mají pouze kožní příznaky bez běžných zažívacích příznaků. Kromě toho bylo prokázáno, že prostřednictvím bezlepkové diety dochází ke zlepšení několika dalších kožních onemocnění. Patří mezi ně např.:

  • Lupénka: Toto zánětlivé onemocnění je charakterizováno šupinatěním a zarudnutím kůže.
  • Alopecia areata: Toto autoimunitní onemocnění se projevuje vypadáváním vlasů.
  • Chronická kopřivka: Toto kožní onemocnění je charakterizováno opakujícími se svědivými růžovými nebo červenými lézemi s bledými středy.

Deprese a úzkost

Příznaky, jež často zahrnují pocity beznaděje a smutku, mohou mít zásadní vliv na kvalitu života. Lidé se zažívacími problémy mohou být náchylnější k úzkostem i depresím než ti, kteří nemají žádné základní onemocnění. Deprese a úzkost jsou zvláště časté u lidí s celiakií.

Anémie z nedostatku železa

Nedostatek železa je nejčastějším nedostatkem živin a představuje 50 % všech případů anémie na světě. Způsobuje příznaky jako nízký objem krve, únavu, dušnost, závratě, bolesti hlavy, bledou kůži či slabost. Celiakie zhoršuje vstřebávání živin, což vede ke sníženému vstřebávání železa. Anémie z nedostatku železa může být jedním z prvních příznaků celiakie, kterých si zdravotník všimne.

Autoimunitní poruchy

Celiakie je autoimunitní onemocnění, které způsobuje, že imunitní systém po konzumaci lepku napadá váš trávicí trakt. Kvůli ní jste také náchylnější k dalším autoimunitním onemocněním, jako je například autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Celiakie jako taková se častěji vyskytuje u lidí, kteří mají jiná autoimunitní onemocnění, jako je cukrovka 1. typu, autoimunitní onemocnění jater a zánětlivé střevní onemocnění (IBD).

Bolesti kloubů a svalů

Lidé pociťují bolesti kloubů a svalů z mnoha důvodů. Je možné, že lidé s celiakií mají geneticky podmíněnou přecitlivělost nervového systému, což způsobuje nižší práh aktivace senzorických neuronů, jež způsobují bolest ve svalech a kloubech.

revma bolest
Fotografie: Freepik

Necitlivost nohou nebo rukou

Dalším překvapivým příznakem nesnášenlivosti lepku je neuropatie, která zahrnuje necitlivost nebo brnění rukou a nohou. Tento stav je běžný u osob s cukrovkou a nedostatkem vitamínu B12. Může být také způsoben celiakií, vystavením toxickým látkám a chronickým zneužíváním alkoholu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]