Častá necitlivost končetin může být raným příznakem vážných onemocnění. Podceňovat se ji rozhodně nevyplácí

Famartin / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Časté případy necitlivosti horních a dolních končetin mohou být příznakem vážných zdravotních problémů. Příčin může být několik, neberte je na lehkou váhu.

Dočasná necitlivost nohou a paží může být alarmující a může naznačovat vážné problémy. Tělo člověka částečně znecitliví v důsledku dočasného stlačení nervů. Jakmile tlak zmizí, vrátí se vše do normálu. Příčina této necitlivosti se nazývá parestézie – brnění, mravenčení, oteklé končetiny apod. V některých případech se jedná o příznak onemocnění, jako jsou poruchy nervového systému a cukrovka. Pokud se u vás tento jev projevuje často, měli byste okamžitě navštívit lékaře, radí doktorka Meredith Goodwin.

Důvody ranní necitlivosti končetin

Pokud se ráno probudíte a některé části vašeho těla jsou necitlivé, brní vás v nich nebo jsou oteklé, můžete později trpět vážnými potížemi, zvláště přidají-li se následující příznaky:

  • pocit štípání,
  • zesílení necitlivosti po jednotlivých částech těla,
  • ztráta vědomí,
  • horká nebo studená pokožka,
  • pocit svědění.

Tyto nepříjemné symptomy mohou mít několik důvodů, které však není radno ignorovat.

Nedostatek vitamínů

Toto je jedna z nejčastějších příčin necitlivosti rukou a nohou. Nedostatek vitamínů B, B1, B6, B12 nebo E může způsobit výše zmíněné problémy. Příliš mnoho vitamínu D a vitamínu B6 může zároveň zapříčinit podráždění rukou a nohou.

Některá infekční onemocnění

Infekce jako herpes a HIV/AIDS mohou způsobit podráždění v horkém nebo chladném počasí. Syndrom karpálního tunelu je také jednou z příčin dočasné necitlivosti rukou, dlaní a některých prstů. V důsledku tvorby nádoru v karpálním tunelu se vyvíjí tlak na nervový tok, jenž způsobuje silnou bolest.

Zvýšená konzumace alkoholu

Konzumace alkoholu může poškodit nervový systém. Z dlouhodobého požívání velkého množství alkoholických nápojů vám čas od času znecitliví ruce. Protože neurony jsou poškozené a postupně umírají už delší dobu. Odbourání nebo omezení konzumace alkoholu tento stav zlepší. Konzumace alkoholu vede k podvýživě a neuróze.

Útok systémových onemocnění

Systémová onemocnění, jako je poškození jater, krevní poruchy, hormonální nerovnováha a cukrovka, mohou způsobit parestézii. Necitlivost rukou způsobená cukrovkou je výsledkem vysoké hladiny cukru v krvi, která poškozuje drobné cévy v okrajových částech těla. Také nedostatek kyslíku může poškodit nervové buňky. Necitlivost způsobená cukrovkou začíná v chodidlech nohou a přesouvá se do horních končetin.

ruce, prsty
Fotografie: Freepik

Jiné příčiny

Příznaky se mohou objevit u nemocí, jako je mrtvice, cukrovka 2. typu, onemocnění štítné žlázy atd. Kožní alergie způsobuje poškození nervů. Z tohoto důvodu se může objevit revmatismus, Sjögrenův syndrom a lupus. Pokud se tento stav zhoršuje, štítná žláza se stává neaktivní.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]