Byliny a zelenina, které se postarají o zdraví těla od hlavy až k patě. Fungují na chřipku, nachlazení i vysoký krevní tlak

Fotografie: John Phelan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

V poslední době se opět stále více dostává do popředí příroda a využívání jejích darů. Podívejte se, co můžete využít, aniž byste museli jít do lékárny.

Nemusíte užívat chemické léky, abyste se zbavili nepříjemných příznaků infekce nebo nepříjemné bolesti hlavy. V přírodě najdete produkty, ze kterých můžete připravit výjimečný elixír. Bylinné nebo přírodní prostředky se ukázaly jako velmi prospěšné pro fyzické i psychické zdraví. Existují bylinky a zelenina, jež lze použít k domácí léčbě nachlazení, příznaků chřipky a vysokého krevního tlaku, říká lékařka Kathy W. Warwick.

Česnek

Česnek je zelenina, která dokáže velmi dobře bojovat s chřipkou a nachlazením. Nejenže snižuje krevní tlak, ale také snižuje riziko infarktu. Česnek rovněž obsahuje antioxidanty, jež zabraňují Alzheimerově chorobě a demenci. Kromě použití v potravinách lze česnek použít i jako doplněk. Je lepší užívat rozdrcený česnek.

Rozmarýn

Vůně rozmarýnu zlepšuje nejen paměť, koncentraci a pracovní výkon, ale i náladu. Také chrání mozek před stárnutím. Jeho prospěšné látky lze užívat prostřednictvím potravinářského koření. Rozmarýn bývá také součástí kosmetiky, jako jsou parfémy a krémy, takže ho lze jako takový používat denně.

Chilli paprička

Pálivé složky chilli papričky mají účinky proti stárnutí. Zmírňují také pálení žáhy. Protože chilli paprička zvyšuje spalování tuků, hodí se pro lidi, kteří chtějí zhubnout. Může se jíst syrová, pečená nebo smažená, ale musí se odstranit semena. Je třeba si však uvědomit, že pálivé chilli papričky nemusí být pro každého. Nikdy tuto papriku nepoužívejte pravidelně.

Zázvor

Zázvor podporuje trávení a zmírňuje střevní plynatost a nadýmání. Tlumí také zánět a zmírňuje bolest, stejně jako potlačuje nachlazení. Zázvor zmírňuje ranní nevolnosti. Lze ho konzumovat denně v horkém čaji a polévce. Čerstvý zázvor lze použít k dochucení mnoha pokrmů nebo nápojů.

Petržel

Petržel je velmi dobrá na vysoký krevní tlak. Vitamín K v petrželce je velmi užitečný pro udržení silných kostí. Sušená petržel se používá ke zvýraznění chuti polévek, dušených pokrmů a rajčatových omáček. Čerstvou petrželku lze použít k dochucení salátů, nakládání zeleniny a ochucení mořských plodů.

Máta peprná

Listy máty jsou užitečné při bolestech hlavy a migrénách. Používají se také k inhalaci, protože máta uvolňuje ucpaný nos, a zlepšuje tak dýchání. Její listy lze použít čerstvé nebo sušené do čaje i do různých pokrmů. Můžete využít i její olej, a to k masážím nebo do aromalamp či difuzérů.

Fotografie: Pixabay

Skořice

Skořice pomáhá tělu bojovat s infekcí a opravovat poškození tkání. Snižuje riziko srdečních onemocnění díky svým protizánětlivým vlastnostem. Dokonce dokáže bojovat s bakteriálními infekcemi a ochrání vás před rakovinou. Skořici lze užívat v čaji a kávě v její dřevité podobě. Prášek lze použít do dezertů, ovesných vloček, smoothies, palačinek atd. Dá se konzumovat každý den.

Heřmánek pravý

Čajový nálev z heřmánku zmírňuje menstruační křeče, které trápí ženy. Tento čaj snižuje hladinu cukru v krvi v těle a je užitečný při léčbě cukrovky. Kromě čaje lze tuto květinu denně konzumovat s ovesnými vločkami nebo cereáliemi. Čerstvé zlaté knoflíkové květy a listy lze použít i do salátů.

Pažitka

Pažitka obsahuje látku zvanou cholin, která vám pomáhá klidně spát. Obsahuje také folát, jenž se podílí na uvolňování serotoninu, který zmírňuje deprese a zlepšuje náladu. Přidejte ji do zeleninových omáček, okořeňte vejce a sýr a ozdobte polévky a saláty nebo si ji dejte jen tak na chléb s máslem.

Fotografie: Freepik

Levandule

Levandulový olej se používá k léčbě ran, puchýřů a bodnutí hmyzem. Levandule je skvělá proti úzkosti, depresi a nespavosti. Levandulový olej také zabíjí kvasinkové infekce. Nejčastěji se používá ten, který lze použít jako zvlhčovač jednou nebo dvakrát denně. Může být také smíchán s kokosovým olejem, tamaryškovým olejem a ricinovým olejem.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]