Bolest v podbřišku nepodceňujte. Často jde o vážné potíže

Na bolest v podbřišku si stěžují především ženy. Jelikož se v této oblasti nachází kromě orgánů močového ústrojí a části tlustého střeva také ženské pohlavní orgány, tyto zdravotní komplikace mohou mít celou řadu různých příčin. Typicky mezi ně patří menstruace, záněty, myomy nebo třeba mimoděložní těhotenství. Bolest v podbřišku je nejen nepříjemná, ale v některých případech může být i nebezpečná.

Bolest v podbřišku nemusí být pokaždé stejná a jednotlivé druhy je dobré od sebe odlišovat. Někdy se jedná o mírné obtíže, jindy jsou však bolesti akutní a dlouhodobé, a ty nelze ani přes veškerou snahu ignorovat. Je-li bolest ostrá až řezavá a nedá se vydržet, je vždy lepší konzultovat situaci s lékařem, zvlášť pokud netušíte, co by mohlo být jejím zdrojem.

Menstruace

Mezi zcela nejčastější důvody bolesti v podbřišku u žen patří samozřejmě bolestivá menstruace. S tímto problémem se alespoň jednou během života setká prakticky každá žena, většinou ale postihuje dospívající dívky a mladé ženy. Po porodu už tyto potíže většinou odeznívají. Nejrizikovější období je na počátku menstruace, kdy se děložní stěna stahuje, aby z těla vypudila odloučenou děložní sliznici. Tato bolest je do určité míry normální. Pokud vám ale zabraňuje v běžném životě a nezabírají na ni klasické léky proti bolesti, je dobré řešit situaci s vaším gynekologem.

Bolest v levém podbřišku

Jestliže bolest pociťujete spíše na levé straně podbřišku, jde většinou o jiné problémy než menstruace nebo potíže s močovým měchýřem. Bolest podbřišku na levé straně může mít celou řadu příčin. Jednou z nich je například neprůchodnost střev, kterou často trpí starší pacienti sužovaní dlouhodobými trávicími obtížemi. Bodavá bolest v levém podbřišku může poukazovat také na další komplikace, jako je levostranná renální kolika či zánět střevní výchlipky neboli divertikulitida. Pokud tento druh bolesti přetrvává, je nutné navštívit lékaře.

Bolest v pravém podbřišku

Tento typ potíží si lidé nejčastěji spojují se zánětem slepého střeva. Akutní apendicitida se většinou nejprve projevují jako bolest v okolí pupku, která se postupně přesune do pravého podbřišku a rychle nabývá na intenzitě. V takovém případě je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc. Pokud není zánět slepého střeva léčen, může být život ohrožující. Někdy také bolest v pravém podbřišku společně se zácpou, plynatostí či průjmy signalizuje onemocnění konečníku, nádory tlustého střeva, ulcerózní kolitidu či Crohnovu chorobu.

Další možnosti

Bohužel je ale velmi těžké určit přesnou příčinu bolesti bez důkladné prohlídky a odborné diagnostiky. Existuje celá řada dalších příčin, která mohou být zdrojem bolesti:

  • Myomy a cysty
  • Endometrióza
  • Záněty
  • Srůsty tkáně
  • Pohlavní nemoci

A co muži?

I když je u mužů bolest v podbřišku méně častá, signalizuje také problémy, které není radno podceňovat. Co tyto problémy u mužů nejčastěji způsobuje?

  • Zánět prostaty
  • Nádor prostaty
  • Zánět varlete

Jelikož se v břišní dutině nachází velmi citlivé orgány, s bolestí v podbřišku byste si rozhodně neměli zahrávat. Nikdy neuděláte chybu, pokud budete raději opatrnější a s lékařem budete konzultovat jakékoliv potíže. Zpozornět byste měli také ve chvíli, kdy ji doprovází další nepříjemné příznaky, jako jsou například závratě, zvracení, mdloby, krvácení mimo cyklus a podobně.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]