Bolest na hrudi může být příznakem onemocnění plic. V některých případech i fatálním

Fotografie: Freepik

Voda v plicích vzniká hromaděním tekutiny v oblasti pohrudnice a může se objevit v důsledku infekce horních dýchacích cest. Její následky mohou být fatální.

Pohrudnice je tenká membrána, která pokrývá plíce a hrudní koš. Pokud v ní dochází k hromadění volné tekutiny, mluvíme o tzv. „vodě na plicích“. Jedná se o zdravotní stav, který vzniká obvykle jako následek prodělané infekce horních cest dýchacích nebo pneumonie. Její příčinou ale může být také trauma, tuberkulóza, pneumotorax nebo jiný druh infekce. Může se jednat také o sekundární projev jiného onemocnění.

Bolest na hrudi a potíže s dýcháním

Onemocnění provází výrazná bolestivost v oblasti hrudního koše. Bolest trvá nepřetržitě a může se zhoršovat během dýchání a při kašli. Vystřelovat může až do oblasti ramen nebo břicha. Potíže s dýcháním se mohou objevit náhle nebo postupně. Zánět pohrudnice způsobuje hromadění tekutiny v pleurální dutině a může být doprovázeno horečkou, bolestí na hrudi a suchým kašlem. Pokud je příčinou virová infekce, mohou se objevit bolesti hlavy a svalů.

Fotografie: Unsplash

Příznaky, které nejsou specifické a v mnoha případech mohou souviset s jinými stavy, jako je srdeční selhání, cirhóza jater a některá onemocnění ledvin. Pokud je zánět výsledkem poškození pohrudnice, může být příčinou infekce, jako je tuberkulóza, nádory nebo komplikace onemocnění, jako je zápal plic nebo plicní absces. V některých případech je zánět pohrudnice způsoben nitrobřišními stavy, zejména onemocněním jater a slinivky břišní.

Jak bojovat s nepříjemnými příznaky

Příznaky nemoci lze mírnit klidovým režimem. V případě bolesti lze podat aspirin, ibuprofen nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Pokud je bolest příliš silná, je nutná současná léčba i doprovodných příznaků, tedy kašle. Před rozhodnutím o další léčbě je nutné stanovit přesnou diagnózu a příčinu vzniku onemocnění. Úlevu od nepříjemného kašle, který nám způsobuje bolest, může přinést také obyčejné uklidnění a snížení stresu na minimum.

Fotografie: Unsplash

Léčba se určuje podle příčiny, která nemoc způsobila. Pokud se jedná o doprovodné příznaky jiného onemocnění, léčba se stanovuje s primárním cílem na onemocnění hlavní. V případě bakteriální infekce lékař indikuje léčbu antibiotiky. V některých situacích (zejména je-li zánět pohrudnice způsoben infekcí) je nutné vypustit tekutinu pomocí trubice, která je zavedena přímo do hrudní stěny. Vznik komplikací onemocnění se zvyšuje věkem nebo případnými dalšími zdravotními obtížemi, jako jsou srdeční choroby, bronchitida nebo cukrovka.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]