Boj s cibulí – už neplačte!

Patříte mezi ty, kteří pláčou při krájení cibule? Není to tím, že byste se řízli nebo byli smutní, jen vás prostě cibule rozpláče svými výpary? Přinášíme pár triků, jak přestat plakat!

Do hlubin moří? Ne, do kuchyně!

První možností jsou potápěčské brýle. Možná si klepete na hlavu a říkáte si, že je to hloupost. Ale ono to má něco do sebe! Okolí očí a nosu se perfektně utěsní a výpary vás tak nedonutí ronit slzy.

Voda nebo mrazák

Dalším trikem je například loupání cibule pod studenou tekoucí vodou. Také odmočení cibule ve vodě by mělo pomoci.  Vyzkoušet můžete také mrazák – jednoduše vložte cibuli na půl hodinky do mrazáku a při následném krájení vás pak nebudou štiplavé výpary trápit, budou „zmražené“.

Žvýkačka a svíčka

Tyto dvě věci nemají nic moc společného. Snad jediná věc, kterou mají společnou, je zabránění výparům cibule, aby vás rozplakaly. Čerstvá mentolová žvýkačka totiž zaplní vaše dýchací cesty mnohem více než cibule. A co se týče svíčky, tak už naše babičky si při krájení cibule zapálily v blízkosti prkénka svíčku. Její plamen pak přitahoval všechny výpary.

A jak na zápach cibule?

Pokud pracujete s cibulí více a ulpěl vám na kůži rukou její nepříjemný zápach, máme tip, jak se ho zbavit. Zkuste vložit citrónovou nebo pomerančovou kůru do oleje, se kterým si následně potřete ruce. Stačit by měl samotný citrón, protože jeho šťáva vás spolehlivě zbaví například zápachu rukou od ryb.

Podobně by měl olej fungovat i v případě, že si jím ruce pomažete před krájením cibule, potom je však krájení náročné a nebezpečné! Možností jsou také obyčejné rukavice na jedno použití.

Obrázek: www.bestherbalhealth.com