Při suchém kašli, nachlazení a teplotě vsaďte na cibuli. Jedinečný sirup zabere během chvíle

Fotografie: Depositphotos

Když vás trápí rýma a kašel, určitě hledáte prostředek, který by vám ulevil. Kromě volně prodejných léků z lékárny to ale může být i doma běžně dostupná cibule nebo med.

Rýma a kašel patří mezi příznaky respiračního onemocnění, o které není nouze v kteroukoliv roční dobu. Více na ně člověk trpí v zimních měsících, ale i na jaře nebo v létě dokáže taková infekce hodně potrápit. Rýma ucpe nos a kašel zase dusí. Je proto žádoucí najít lék, který tyto symptomy eliminuje, aby člověk mohl opět normálně dýchat, říká lékařka J. Keith Fisher.

Cibulový sirup léčí nepříjemné nachlazení

V minulosti naši předkové neměli takové možnosti, jak léčit rýmu a kašel. Museli si vystačit většinou s tím, co dům dal, případně babka kořenářka. A tak na příznaky nachlazení běžně používali cibulový sirup, který má antiseptické vlastnosti. Cibule má vysoký obsah vitamínů C, B1 a B6, kyseliny listové a biotinu. Kromě nich obsahuje antioxidant quercetin, jenž má protizánětlivý účinek. Cibulový sirup pomáhá zprůchodnit dýchací cesty, snižuje horečku a tlumí suchý kašel.

Jak se cibulový sirup připravuje

Na přípravu cibulového sirupu byste si měli vzít 2krát cibuli velikosti vajíčka. Cibuli neloupejte, protože i její slupka obsahuje prospěšné látky, zejména již zmíněný quercetin. Obě cibule dejte do hrnce s 250 ml vody a přiveďte k varu. Nechte 10 až 15 minut provařit. Pak počkejte, až vývar zchladne na teplotu, kterou byste mohli pít, a přidejte do něho med dle chuti. Můžete také doplnit zázvorem nebo křenem.

Fotografie: Pixabay

Cibulový sirup pro děti od 4 let věku

Budete potřebovat 1 cibuli, med nebo 1 šálek krupicového nebo krystalového cukru. Cibuli nakrájejte na plátky. Jeden plátek dejte na dno nádoby a přisypte cukr nebo dejte med. Na něj přijde opět plátek cibule a pak zase cukr či med. A takto opakujte tak dlouho, až je nádoba naplněná k okraji. Lze přidat i skořici, nebo lžíci citronové šťávy, čímž se zvýší antibakteriální vlastnosti sirupu.

Jaké výhody nabízí cibulový sirup

Doma vyrobený cibulový sirup je prostý všech konzervantů, nemá vedlejší účinky a snadno se připravuje. Většinu potřebných ingrediencí má člověk doma v zásobě ve spíži. Případně je může kdykoliv koupit v obchodě. Cibulový sirup chutná i předškolním dětem, protože má lahodnou sladkou příchuť.

Zdroj: Healthline, Healthline