Blue Java Banana aneb modrý banán, který chutná jako vanilková zmrzlina

Máte rádi banány a různé laskominy vyrobené z něj? Pak vás určitě bude zajímat, že existují banány, které chutnají podobně, jako pudink, krém či vanilková zmrzlina. Pěstují se v mnoha částech Asie, Austrálie a Havaje. Slupka nezralého ovoce má namodralý odstín, odtud ten název. Jak banán zraje, získává postupně bledě žlutou barvu. Banán je výtečný i samotný, nicméně často se z něj vyrábí domácí zmrzlina, přidává se do koktejlů, míchá s arašídovým máslem a jiné kulinářské dobroty.

Na světě existuje více než 600 druhů banánů. Ale nejznámější odrůda je Cavendish, která se pravděpodobně objevuje i ve vašem jídelníčku. Je to velmi odolná odrůda a plody přežijí i zámořskou dopravu. Nicméně banány Blue Java patří k těm nejchutnějším. Přezdívá se jim zmrzlinový banán, protože jsou krémové, sladké a chutnají po vanilce.

Zdravotní přínosy modrých banánů

Banány mají nízký obsah tuku, ale jsou energeticky bohaté: cca 100 gramů banánů poskytuje asi 0,3 g tuku, 22,8 g sacharidů a 89 kalorií. Jsou bohaté na draslík, který podporuje správnou kontrakci svalů a reakci nervových buněk a reguluje srdeční tlak. Ostatně stejné vlastnosti má i klasický banán.

Modré banány obsahují také velké množství vlákniny a několik antioxidantů, které posilují imunitní systém. Mají rovněž vysoký obsah vitamínu B6 a C, hořčíku, mědi, manganu a bílkovin. Vysoký obsah pektinu a rezistentního škrobu snižuje hladinu cukru v krvi po jídle a potlačuje chuť k jídlu zpomalením vyprazdňování žaludku. Tyto plody se také řadí mezi nízký až střední glykemický index (GI).

Vysoké množství vitaminu B6 pomáhá tělu syntetizovat vlastní serotonin, což znamená, že konzumace těchto banánů výrazně zlepšuje náladu. Koktejl nebo lahodná banánová zmrzlina s 2-3 modrými banány Java poskytne více než 75% vaší RDA vitaminu B6.

Mimo jiné jsou tyto banány hojné na nestravitelnou vlákninu, jako je celulóza, hemicelulóza a alfa-glukan, které zabraňují zácpě a obnovují a udržují pravidelnou funkci střev. Odolný škrob také uniká trávení a končí v tlustém střevě, kde se stává potravou pro prospěšné bakterie ve střevech.

Jak modré banány využívat v kuchyni

Tato odrůda banánů má široké a silné listy, které lze použít k balení potravin před pečením (namísto alobalu) a výtečně poslouží i jako pergamenový papír. Použít je tedy lze při vaření, pečení, grilování, přípravě jídla v páře.

Banány lze použít k výrobě chutné a zdravé domácí zmrzliny, přidávat do smoothie, koktejlů, krémů, banánových dortů, sušenek, jogurtů, míchat s ovesnými vločkami, lze je i sušit, smažit, péct, polít čokoládou.

Zralé a měkké banány můžete namazat na toust jako máslo. Zralé plody jsou krémové a mají chuť dezertu.

Kde se takový banán vzal?

Kladete si otázku, kde se takový banán vzal? Jak je možné, že vzniklo něco takového? Banánovníky totiž přirozeně mutují, a tím vznikají různá aromata i vlastnosti. Mimo zmrzlinových banánů rostou třeba na Havaji i plody chutnající po citrusech či jablkách. Vanilkový banán tak není jedinou zvláštností. Do ČR se však tato dobrota nedováží, takže nezbývá, než se buď spokojit s běžnými banány anebo se můžete pustit do pěstování.

Semínka lze sehnat na internetu a dokonce i podmínky pěstování dohledáte. Blue Java vyžaduje vlhko a pravidelnou zálivku. Nicméně odolný je i vůči chladu a část roku ho lze pěstovat i venku, vydrží teploty nižší než 6 °C.

Obrázky: life.shared.com, awesomeinventions.com