Opar dokáže značně znepříjemnit život a tak je dobré o něm znát alespoň základní informace

Infekce virem Herpes Simplex je celosvětově vysoce rozšířená. Když se člověk tímto virem nakazí, žije s ním pak už po celý svůj život. Jeho průvodní příznaky vyvolávají bolestivé puchýřky, které se nejčastěji vyskytují v oblasti úst, genitálií a anální oblasti, někdy se ale projevují třeba v oblasti očních víček a jiných místech po celém těle.

Kromě toho, že se ho člověk do smrti nezbaví, je tento virus prudce nakažlivý. Dlouhou dobu ale dokáží zůstat v latentní fázi, kdy se virus nemnoží a zůstává neaktivní. Čas od času se ale reaktivuje a vyvolává onemocnění. Přestože je nevyléčitelné, jeho projevy většinou trvají krátce a lze se jich poměrně snadno zbavit.

Oba typy HSV mohou zůstat dlouho bez příznaků

Virus Herpes simplex (HSV) je prvním objeveným lidským herpes virem a jeho název je odvozen z řeckého slova, které znamená plížit se.

Existují dva druhy herpes viru, HSV-1 a HSV-2. Oba mají podobnou strukturu, ale napadají jiné části těla a mají odlišné způsoby přenosu. První typ infikuje zejména oblast úst a přenáší se obvykle slinami. Druhý typ je sexuálně přenosnou verzí, která napadá oblast pohlavních orgánů. Kromě sexu je přenositelný i během porodu z matky na dítě.

K přenosu může dojít také v důsledku sdílení osobních předmětů, jako je balzám na rty, zubní kartáček nebo jiného předmětu, který přišel do kontaktu se slinami či vřídky způsobenými HSV.

Podle lékařských výzkumů virus herpes postihuje necelé 4 miliardy lidí do 50 let a stává se tím jednou z nejrozšířenějších infekcí v lidské populaci. Většina lidí ale během svého života nevykazuje žádné příznaky. I bez příznaků je však stále nakažlivý.

Ani při projevení příznaků však není virus pro organismus nebezpečný, snad jedině s výjimkou těch, kteří mají oslabený imunitní systém, jako jsou chronicky nemocné osoby či kojenci.

Příznaky mohou trvat i několik týdnů

I když po většinu doby zůstávají oba typy HSV bezpříznakové, i tak jsou ale snadno přenosné.

Příznaky obvykle znamenají tvorbu drobných vřídků a puchýřků, které jsou sice malé, ale umí se rozšířit i na velké plochy kůže. Jejich průběh obvykle bývá nepřijemně svědivý a pálivý. Puchýřky někdy praskají a vytéká z nich tekutina.

Vředy se mohou vyskytnout prakticky kdekoliv. Nejčastěji ale vznikají kolem úst, pohlavních orgánů nebo konečníku, v závislosti na typu. Vředy se často objeví do 20 dnů od nakažení a trvá zhruba týden až deset dnů. K vředům se čas od času mohou připojit i další doprovodné příznaky, jako je lokální brnění, svědění či pálení, příznaky podobné chřipce, potíže s močením či oční infekce. Frekvence a délka těchto příznaků se velmi různí. Mohou trvat v rozmezí od 2 do 6 týdnů.

Léčba neexistuje, ale lze zmírnit projevy

Na žádný typ HSV dosud žádný lék neexistuje. Je to také proto, že symptomy se obvykle nevyskytují a léčba proto není nutná. I když se ale projevy nemoci vyskytnou, obvykle do pár týdnů samy od sebe zmizí. Pro snazší kontrolu puchýřků lze ale s úspěchem použít některé antivirové přípravky, které pomohou zamezit šíření vředů a urychlit jejich hojení. Některé léky také snižují riziko přenosu viru na jiné osoby.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]