Bílá mouka a co jste o ní možná nevěděli…

Pečivo je od nepaměti nenahraditelnou součástí lidského jídelníčku. Bez krajíce chleba či krásně propečené housky si už řada lidí neumí představit den. Mouku jíme de facto během celého dne. Netýká se to jen pečiva, ale i polévek, omáček, které se moukou zahušťují, sušenek a dalších jídel a polotovarů.

Nicméně nadměrná konzumace bílé mouky je příčinou mnoha civilizačních chorob a různých zdravotních problémů. Patrně už víte něco o tom, že mouka vzniká rozemletím zrna obilí. Nejdříve se však z něj odstraní ten největší poklad – otruby a klíčky obsahující celou řadu živin. Z nutričně cenného a vydatného obilí se tak stává bílá sypká směs s minimem zdraví prospěšných látek. Zhruba do poloviny 19. století se ještě mlelo v mlýnech celé zrno, proto si možná kladete otázku, co se stalo se starou dobrou bílou moukou.

Z bílé mouky se odstranilo to nejcennější

Později se začaly používat k mletí mouky stroje, které dokázaly rozdrtit a narušit strukturu buněk, aby se mouka stala co nejvíc jemná a světlá. V té samé době se pekaři ve Vídni začali specializovat na nové pečivo – kaiserka (vídeňská žemle).

Následně Američané zatoužili vytlouci z posedlosti po žemlích kapitál a cca kolem roku 1880 vypukl pšeničný průmysl. V Minnesotě se začala bílá mouka produkovat ve velkém, byla však každým rokem víc a víc denaturovanější. Lidé tak v rámci pokroku a snahy vydělat z toho co nejvíce odstranili ze zrní, které se po tisíciletí používalo jako celek, stopy života.

Bílá mouka a starý Egypt

Vypadá to, že bílá mouka nebyla zase úplně tak novinka. Obdobu bílé mouky znali již ve starém Egyptě, samozřejmě ne tak, jak ji známe dnes. Používali různá síta a snažili se oddělit hrubší části mouky od jemné a získat tak – hladkou mouku. Jenže to nebylo tak, že by si staří Egypťané dávali dnes a denně na snídani bílé křupavé pečivo. Bílá mouka byla určená bohatým vrstvám a chudí museli být rádi za celozrnný chléb. Ani netušili, jak je to dobře.

Archeologové totiž při vykopávkách zjistili, že se v krevním oběhu egyptských princezen a princů nachází stopy arteriosklerózy. My si dnes myslíme, že se jedná o nemoc moderní doby, kdy konzumujeme hodně tučného, málo se hýbeme, kouříme. Při arterioskleróze způsobují usazeniny zúžení cév, což zvyšuje riziko mozkové mrtvice a infarktu.

To, že tím trpěli už i staří a bohatí Egypťané vedlo k zamyšlení, kde se samozřejmě bralo v potaz několik faktů, jako je dědičnost, velké množství konzumovaného masa, ale to stále nestačí, a tak se ukázalo, že velký vliv sehrála i láska k pečivu z bílé mouky a celkově velké množství obilovin, které Egypťané konzumovali.

Jak bílá mouka škodí?

  • Bílá mouka škodí krevnímu cukru a srdci
  • Způsobuje revmatické potíže
  • Způsobuje degeneraci makuly – oční onemocnění
  • Podporuje vznik žlučníkových kamenů
  • Bílá mouka podporuje obezitu
  • Podporuje neplodnost

Známý americký herec, senátor a ikona kulturistiky Arnold Schwarzenegger o bílé mouce prohlašoval, že je to BÍLÁ SMRT. Dobře udělal, když jí ze svého jídelníčku úplně vyřadil, věděl, co činí a že zdraví neprospívá, naopak škodí. A nejen zdraví, ale i tělu.

Obrázek: pixabay.com