Bezpečné náhražky cukru, které můžete jíst každý den. Oslaďte si život zdravě

Fotografie: Depositphotos

Asi každý ví, že nadbytek cukru v těle může udělat pěknou paseku a akorát vás to postupně zničí. Je proto dobré, že existují efektivní a stejně lahodné náhražky, říká lékařka Katherine Marengo.

Již před mnoha lety přišli odborníci na to, že přemíra cukru v těle vede k obezitě a cukrovce. Obě tyto nemoci jsou velmi závažné a je zázrak, když se z nich dostanete. V případě cukrovky je očekávání vyléčení skoro až zázrakem. Je proto lepší moc cukru za den nesníst a raději ho nahradit něčím zdravějším a stejně chutným.

Fotografie: Freepik

Acesulfam draselný, nazýván také syntetické sladidlo

Výhod tohoto sladidla je hned několik. Nepoškozuje zuby, nezvýší vám hladinu cukru v krvi, a dokonce ani nepřidává žádné kalorie. To zní jako sen, že? Můžete ho přidat do hotových jídel nebo během vaření či pečení, jelikož jeho kvalita se při zahřívání nezhoršuje. Kromě toho ho můžete použít do sladkostí, dezertů či nápojů. Toto sladidlo je 200krát sladší než cukr.

Kokosový cukr také stojí za zkoušku

Tento cukr je nerafinovaný, což znamená, že si zachovává všechny živiny a minerály, aniž by hladinu cukru v krvi zvyšoval. Obsahuje přibližně stejný počet kalorií jako obyčejný cukr. Tudíž ti, kteří by rádi zhubli, by příjem tohoto cukru měli omezit. Pro diabetiky opět není zrovna dvakrát vhodný. Lze ho použít i jako náhradu za hnědý cukr. Je lepší ho rozemlít v mixéru, jinak by mohl být drsný.

Fotografie: Freepik

Agávový sirup je jako dělaný pro milovníky sladkého

Sice neobsahuje více živin než med, ale než cukr ano. Je ovšem velmi aromatický, tudíž stačí, když ho použijete opravdu málo. Má ovšem velmi vysoký obsah kalorií a obsahuje hodně fruktózy, takže může vést k přibírání na váze. Pro cukrovkáře moc výhodný není, ale jeho benefitem je to, že nemá nahořklou pachuť jako většina cukerných náhražek.

Med, datle, javorový sirup či extrakt ze stévie

Med zná snad každý a není divu, je to nejznámější přírodní náhrada cukru. Ve svém složení obsahuje mnoho užitečných látek a ve srovnání s obyčejným cukrem je lépe stravitelný. Lze ho přidat do pečiva, marinád, koktejlů či salátů. Datle mají vysoký obsah vitamínů, vlákniny a minerálů. Můžete je přidat do omáček a pečiva. Javorový sirup také obsahuje mnoho minerálů, a navíc i antioxidantů.

Fotografie: Freepik

Můžete ho použít v různých pokrmech dle vaší volby, ať už ve sladkých, či slaných. A nakonec samotný extrakt ze stévie, který je sladší než cukr, avšak má málo kalorií. Můžete ho koupit v různých podobách, někde se prodává jen v prášku a někde například kapalně. Budete si muset zjistit sami dle zkušenosti, co ze zmíněného vám více vyhovuje.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]