Běžné infekce, u kterých se ale nemusíme obávat přenesení nákazy. Některé z nich jsou ovšem závažné

Fotografie: Freepik

Infekce hned nemusí znamenat vysoce nakažlivou nemoc. Existují infekce, které nejsou přenosné na druhého člověka, a nemusíme se tedy kontaktu s infikovaným obávat.

Onemocnění se při bližší specifikaci dále dělí na infekční a neinfekční. Některé infekce totiž nemusí být přenosné z jednoho člověka na druhého. Některá onemocnění naopak můžeme získat pouhým dotykem stejného povrchu, kterého se dotýkala infikovaná osoba. Jiná onemocnění mohou dokonce přenášet zvířata, a to jak hmyz, tak dokonce i náš oblíbený mazlíček pes.

Infekce často postihují naše dutiny

Infekce uší je z jednoho člověka na druhého nepřenosná, velmi obtížně se ale léčí. Obvykle se vyskytuje jako následek ucpání nosu. Ve středním uchu dochází k hromadění tekutiny, která následně umožňuje růst bakterií. Velmi časté je onemocnění močových cest. K tomu dochází, pokud se do močových cest dostanou bakterie z konečníku nebo jiného místa na kůži. K tomuto onemocnění jsou náchylnější ženy.

Fotografie: Unsplash

Infekce se nevyhýbá ani intimním místům. Vaginální infekce často vzniká jako doprovodný jev při léčbě antibiotiky, při onemocnění cukrovkou nebo například v těhotenství. Speciálním druhem infekce je infekce sinusová. Dochází k ní při hromadění hlenu v dutinách a následném množení bakterií. Infekce je specifická tím, že závisí na jejím původu. Pokud je původem bakterie, je totiž přenosná na dalšího člověka.

Pozor na klíšťata, ale i na nedostatečně upravenou stravu

Infekci ve střevech působí velmi často bakterie zvaná Salmonella. Do našeho těla se dostane, pokud pozřeme syrové nebo nedostatečně tepelně upravené potraviny, které tuto bakterii obsahují. Pokud vdechneme kapénky vody, které obsahují bakterii zvanou Legionella, dojde u nás k rozvoji zápalu plic. V obou případech se jedná o závažné onemocnění, která lze od jiného člověka chytit i pouhým kontaktem s infikovanou plochou.

Fotografie: Unsplash

Mezi nejznámější onemocnění, která známe hlavně v souvislosti se zvířaty, se řadí vzteklina a infekce přenášené klíšťaty. Virus vztekliny se do našeho těla dostane, pokud nás pokouše infikované zvíře. Vzteklina je smrtelným onemocněním, k jejímu přenosu na člověka ale dochází velmi ojediněle. Oproti tomu přenos virového onemocnění z klíštěte na člověka není nijak výjimečný. Pokud se několik dní po odstranění klíštěte z Vašeho těla necítíte dobře nebo se Vám místo po klíštěti zanítí, navštivte ihned lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]