O vašem zdraví vypovídá i barva moči. Poznejte všechny její odstíny a odhadněte díky tomu, co vám chybí

Fotografie: Depositphotos

Na toaletu se během dne člověk dostane hned několikrát. Záleží i na tom, jaký má pitný režim, a tudíž jak rychle se mu plní močový měchýř. Je dobré si přitom všímat barevného odstínu moči.

Po vykonání malé potřeby není vůbec od věci si všímat zbarvení moči. Dá se z ní vyčíst, jak dobře nebo špatně funguje organismus. Některá barva dokonce ukazuje na zdravotní potíže, které by bylo vhodné konzultovat s praktickým lékařem, říká doktorka Kathleen Smith.

Zajímavosti o moči

Odpadní látky z těla odcházejí prostřednictvím moči. Vzniká filtrováním krve v ledvinách, hromadí se v močovém měchýři. Moč je složena z močoviny a organických látek a solí, například chloridu sodného. Zdravá moč neobsahuje glukózu, pH moči je menší než 7, je tedy mírně kyselá. Močový měchýř může pojmout až půl litru moči. Při vyprazdňování má hlavní funkci smrštění svaloviny měchýře a uvolnění zevního svěrače močové trubice.

Barva moči v odstínu pomeranče

Je-li zbarvení moči oranžové, připomínající pomeranč, může to být způsobeno nadměrným množstvím vitamínu B12 nebo betakarotenu. Na vině ale bývá i dehydratace nebo onemocnění jater. Když budete více pít, barva moči zesvětlá. U problémů s játry by se mohla vyskytovat zároveň i žloutenka, tedy žluté zbarvení pokožky nebo bělma očí.

Fotografie: Depositphotos

Načervenalá a narůžovělá moč

Varovným signálem by měla být barva moči narůžovělá a načervenalá, a žádá si tudíž konzultaci s lékařem. Většinou se v ní objevují stopy krve. Pokud jste ale jedli například ostružiny, červenou řepu, pak je možné, že právě toto je zdrojem zbarvení moči.

Zelená nebo modrá moč

Jedná se o poměrně vzácné zbarvení moči. Důvodem může být konzumace jídla s umělými barvivy. I některé léky za sebou nechávají zelenou nebo modrou moč. Je dobré si proto prostudovat příbalový leták, co říká o nežádoucích účincích.

Hnědá moč

Tmavě hnědá moč je známkou dehydratace. Jestliže se její barva nezmění ani po vypití množství tekutin, je na místě se obrátit na lékaře o radu. Může se totiž jednat o problémy s játry a ledvinami. Obvykle jsou s tímto ale spojeny i bolesti břicha.

Pěnivá moč

Zpěněná moč bývá z ryze přirozených důvodů, třeba kvůli rychlosti, s jakou vytéká z močové trubice. Někdy se takto projevuje obsah bílkovin v moči, což vyžaduje odborné vyšetření. Mohlo by se totiž jednat o onemocnění ledvin.

Průhledná moč

Je-li moč zcela průhledná bez barvy, pak nejspíš pijete vody až příliš. Pak ale může dojít k narušení zdravé chemické rovnováhy, kdy se z těla uvolňují potřebné vzácné soli. Zde je důležité pité tekutin poněkud omezit.

Zdroj: EveryDayHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]