Co všechno nám může prozradit jazyk o našem zdraví

O zdravotních problémech vám ledacos může prozradit váš jazyk, podívejte se na něj do zrcadla. Zdravý jazyk by měl být růžový a pokrytý malými uzlinami (papily). Jakákoliv odchylka od normálního vzhledu jazyka nebo jakékoliv bolesti na něm mohou být důvodem k obavám.

Jazyková diagnóza vychází z dávné lékařské praxe Ayurvedy. Ayurveda je systém, který podporuje celkové zdraví prostřednictvím pečlivého pozorování těla a mysli. Jeho předpokladem je, že se skládá z různých přírodních prvků – vzduchu, země, vody a éterů, ti tvoří 3 základní ústavní typy „doshy“: Vata (vzduch a éter), Kapha (země a voda), Pitta (oheň a voda).

Vata jazyka je: hrubý a suchý, tenčí a menší. Jazyk Pitta je střední velikosti, mírně suchý a červenější barvy. Kapha jazyk je růžový, větší, objemnější a vlhčí.
Pokud v zrcadle objevíte nějaké neobvyklosti, tak to můžou být příznaky některých zdravotních problémů, které zrovna prožíváte.

Trhliny
Se obvykle nacházejí uprostřed nebo v zadní části jazyka a naznačují nám problémy se střevem, alergiemi nebo nějakou potravinovou přecitlivělost či intoleranci.

Bílá místa
Jazyk vypadá normálně, ale jsou na něm nažloutlá či bílá místa – to vše může být známka toxinů ve střevě. V případě, že je vše převážně nahromaděno uprostřed jazyka, tak to naznačuje problémy s tenkým střevem. Pokud na zadní straně jazyka, máte problém s tlustým střevem. Dále to může naznačovat nějakou kvasinkovou infekci. Často takovýto jazyk mívají diabetici a astmatici, kteří používají inhalační steroidy.

Zobrazení zubů po stranách jazyka
To je příznak špatného trávení nebo absorpce minerálů. Otisky zubů a trhliny jsou příznakem problémů ve střevech. Pokud máte jen otisky zubů, může to naznačovat nízkou kyselinu v žaludku. Když jsou otisky zubů na špičce jazyka, tak to naznačuje, že při spánku na něm vytváříte zuby tlak.

Červený jazyk
Pokud máte červený jazyk, může to být znamení o nedostatku vitamínů (především B12 a kyseliny listové).

Trvale červené a bolavé místa
Pokud máte na jazyku bolestivá místa, které nemizí, dojděte si raději k doktorovi a nechte se vyšetřit, mohlo by to naznačovat vážné zdravotní problémy.