Babské rady – jak přírodně a efektivně vyléčit afty.

Afty nejsou příjemná záležitost. Spíš naopak jde o bolestivé a nepříjemné onemocnění, při kterém se v ústech tvoří vřídky. Pořádně ještě nebyla zjištěna konkrétní příčina, proč se vlastně někomu tvoří afty pravidelně.

Nejčastěji vznikají, když je oslabená imunita, nedostatek některých živin (zejména nedostatek vitamínu skupiny B), stres, dále pak mechanické poškození (kousnutí se, nenápadná oděrka v ústech, která se rozvine v afty) a také špatná ústní hygiena. Afty se mohou objevit i po zběsilém čištění zubů – tedy přehnané ústní hygieně a dokonce po nějakém dráždivém jídle – citrusy, ořechy, koření, limonády plné chemických přísad apod. Ať už máte afty z jakéhokoliv důvodu, je vhodné zapracovat na zvýšení imunity. Přinášíme vám 5 tipů, jak je vyléčit přirozeným způsobem.

Voda a sůl

Rozpusťte jednu lžičku soli v půl šálku vody. Takto připravený roztok mějte v ústech po dobu 20 až 40 sekund. Pak vyplivněte. Není to nic chutného ani příjemného, ale pomáhá to. Sůl má desinfekční schopnosti a používá se i ke kloktání, při bolestech v krku. Opakujte několikrát denně podle potřeby, dokud afty nezmizí.

Voda a jedlá soda

To samé co se solí, můžete udělat s jedlou sodou. Soda pomáhá k obnově rovnováhy pH v ústech a snižuje případný zánět, a proto může pomoci při hojení ran. Opět smíchejte 1 čajovou lžičku s půl šálkem vody, rozmíchejte a roztok podržte v ústech, pak vyplivněte. Opakujte dle potřeby několikrát za den.

Med

Med je přírodní prostředek, který má schopnost léčit malé poranění. Pravděpodobně to bude trochu štípat, ale med urychlí hojení. Naneste ho na tyčinku do uší a opatrně potřete afty. Případně si naberte med na lžíci, dejte do úst a snažte se aby se med dostal na afty. Opakujte alespoň 3 krát za den.

Jablečný ocet

Jablečný ocet má antibakteriální vlastnosti, proto vám může pomoci při léčení. Pokud víte, že vám kyselé naopak zhoršuje nebo vyvolává afty, pak tuto metodu nezkoušejte.  Když vám kyselé nevadí, smíchejte 1 čajovou lžičku octa a ¾ šálku vody. Tekutinu podržte chvíli v ústech a vyplivněte.

Jogurt

Zařaďte do jídelníčku probiotické mléčné výrobky (ideálně kysané výrobky), které vyrovnávají pH v ústech a navracejí správné bakteriální prostředí. Doporučuje se dát si 4 krát za den do úst lžíci jogurtu nebo kefíru a nějakou dobu mějte v ústech, snažte se dostat mléčný produkt na aft. Pro zajímavost – vědci mají za to, že existuje vazba mezi vředy na žaludku a virem, který vyvolává tuto nejčastější infekci. I v tomto případě jsou probiotické potraviny učiněným balzámem.

Zdroj: shutterstock.com