Pokud máte chronické bolesti kloubů, je nutné omezit konzumaci konkrétních potravin

Fotografie: Freepik

To, že nadměrná konzumace určitých potravin škodí, je známá věc. V tomto článku odhalíme ty, které mohou mít něco společného s bolestmi kloubů. Více přiblíží doktorka Kubala.

Některé bolesti kloubů jsou naprosto přirozené. Jedná se o případy, kdy jim předcházel nějaký úraz, kloub byl poraněn a dokud se nezahojí bude zkrátka bolet. V takové situaci potraviny nejspíš spouštěčem nebudou. Kde ale mohou hrát podstatnou roli, jsou bolesti chronické. Ty přichází bez zjevné příčiny, mohou být provázeny zvýšenou teplotou, nebo dokonce horečkou, a zase odchází, aniž bychom věděli proč. Lidé je často řeší pomocí léků na bolest, to ale příčinu neřeší.

Cukr a bílá mouka

V posledních letech tyto dvě potraviny opravdu příliš chvály nesklidily. To, že je řepný cukr ne zrovna zdraví prospěšný, je neoddiskutovatelný fakt. Jeho nadměrná konzumace působí obezitu a vede k chronickému zánětu a oxidačnímu stresu. Nemusí být příčinou jen konzumace potravin, které hlásají, že jsou sladké – bonbony, sušenky atd. Příčinou mohou být i průmyslově zpracované potraviny, kam výrobci cukr přidávají pro lepší chuť. Do této skupiny patři třeba i kečupy a různé omáčky.

Fotografie: Freepik

V době před asi 40 lety bylo i ve školách hlásáno dětem, že pokud chtějí mít hezké známky, musí se doma řádně nasnídat. Jako zdravá snídaně byla prezentována klasická bílá houska s máslem a sklenicí mléka. Podle řady studií ale bílá mouka mezi zdraví prospěšné potraviny rozhodně nepatří. Její pozitivní účinky vlivem šlechtění obilí dávno vzaly za své. Má velmi vysoký glykemický index a nepřináší žádné výživové benefity.

Transmastné nenasycené kyseliny

V devadesátých letech byly běžnou součástí různých rostlinných tuků na pečení i pomazánkových másel. To dnes už naštěstí většinou nejsou. Výrobci jejich podíl musí ze zákona uvádět na obalu. Kde se ale s nimi můžeme stále setkat, jsou různé polevy a sladkosti včetně ne moc kvalitních čokolád. Zvyšují hladinu LDL cholesterolu, zhoršují inzulínovou rezistenci a jsou důvodně spojovány se vznikem zánětlivých procesů, které vedou k metabolickému syndromu a artritidě.

Fotografie: Shutterstock

Přemíra masa, uzeniny a sůl

Kdysi se tato nemoc v populaci téměř nevyskytovala. Říkalo se jí nemoc králů nebo také nemoc boháčů. Mluvíme o dně, metabolickém onemocnění, které způsobuje zánět kloubů. Bývá provázeno velmi silnými bolestmi a příčinou jeho vzniku je mimo jiné vysoká hladina kyseliny močové v krvi. Úlevu přináší až nízkopurinová dieta, kdy je na minimum omezena konzumace masa, kakaa a jiných potravin s vysokým obsahem purinu. Naprosto nepřípustné jsou jakékoli uzeniny, paštiky a vnitřnosti.

Zdroj: Healthline