Bolestivý ischias je minulostí. Stačí pravidelně cvičit 6 jednoduchých cviků a je vymalováno

Fotografie: Depositphotos

Většina lidí si protahování těla spojuje s něčím velmi nepříjemným. Právě tento typ cvičení však může zmírnit mnoho zánětů a zdravotně pomoci.

Bolesti sedacího nervu a dolní části zad jsou nejčastěji způsobeny podrážděním nebo útlakem nervů v dolní části zad. V dnešní době se jedná o velmi častý problém, až 80 % Čechů si stěžuje na bolesti zad. Často slýcháme o důležitosti protahování. Přestože tato činnost nepatří k nejpříjemnějším, je velmi důležité pravidelně cvičit. Tímto způsobem můžete zmírnit mnoho zánětů ve svém organismu. V těle je mnoho nervů, které přenášejí informace a jsou zodpovědné mimo jiné za pocit bolesti, říká lékařka Amy Elizabeth Wolkin.

Cviky, které vám uleví

Sedací nerv je nejdelší nerv v těle. Začíná v páteři a vede přes hýždě až k chodidlu. Zranění, natažení a ztuhlost svalů mohou způsobit tlak na tento nerv, který způsobuje bolest především v oblasti hýždí a kotníku. Nabízíme vám několik nejlepších cviků pro prevenci a úlevu od bolesti ischiasu a bolesti dolní části zad.

Cvik č. 1

Začněte v poloze vleže. Položte si hlavu na polštář a pokrčte nohy v kolenou. Nechte nohy na zemi. Z této pozice přitáhněte jedno koleno k hrudníku, pak ho uchopte oběma rukama a pomalu natáhněte nohu nahoru. Opakování by mělo trvat přibližně 30 sekund. Poté se vraťte do původní polohy. Proveďte několik opakování a nezapomeňte zhluboka dýchat.

Cvik č. 2

Položte se na záda na podložku s polštářem pod hlavou. Položte ruce na kolena a pomalu je přibližujte k hrudníku. Podržte obě nohy, počítejte do 30 a vraťte se do původní polohy. Cvičení opakujte třikrát a nezapomeňte se vždy zhluboka nadechnout.

Fotografie: Freepik

Cvik č. 3

Lehněte si na záda s pohodlnou opěrkou hlavy. Přitáhněte obě nohy do pozice pokrčených kolen.
Jednu nohu překřižte přes opačné koleno. Uchopte stehno nohy, která má chodidlo na podlaze. Jemně ji přitahujte k hrudníku, dokud neucítíte protažení. Podržte obě nohy, počítejte do 30 a vraťte se do původní polohy. Toto protažení proveďte třikrát pro každou nohu.

Cvik č. 4

Položte se na podložku na všechny čtyři. Kolena srovnejte s boky. Zatlačte na břišní svaly a jemně zatlačte na záda tak, abyste vytvořili kočičí oblouk. Protažení funguje nejlépe, když hlava směřuje dolů k podložce. Ve druhé části cviku spusťte střed zad do obráceného oblouku. Pro prohloubení protažení držte hlavu nahoře. Protažení 12krát opakujte.

Cvik č. 5

Lehněte si na břicho a dlaně položte na obě strany hrudníku. Přitiskněte chodidla k podlaze. Zatlačte dlaněmi dolů a současně zvedněte hrudník a vysuňte ho dopředu. Takto vydržte 5–10 sekund. Poté klesněte zpět dolů a proveďte 10 opakování.

Cvik č. 6

Lehněte si na záda a pravou nohu položte na levé koleno. Stiskněte pravé koleno nebo propleťte ruce pod levým stehnem a přitáhněte je k hrudníku, čímž protáhnete hýžďové svaly. V této poloze vydržte 20–30 sekund a opakujte 3krát, poté vyměňte nohy a také proveďte 3 opakování po dobu 20–30 sekund.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]