Hlen dobrovolně opustí dýchací cesty. Například kurkuma i zázvor čekají na povolání

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí přebytečný hlen, nemusíte používat chemické spreje či jiné komerční přípravky. Skvěle vám postačí tyto 4 přírodní prostředky.

Infekce dýchacích dutin je nepříjemný problém, který může způsobovat výtok z nosu a hromadění hlenu. Ačkoliv se nejedná o žádnou závažnost, neustálé smrkání vám může velmi snadno narušit každodenní život a ztížit dýchání. Stejně tak trpí vaše plíce, jež jsou zatěžovány neustálým kašlem – naštěstí si však můžete ulevit pomocí 4 jednoduchých přírodních prostředků, které působí téměř ihned a nestojí ani příliš mnoho peněz. Stačí je vyzkoušet a veškerý hlen bude již během několika hodin pryč, říká doktorka Lauren Castiello.

Kurkuma

Kurkuma je vynikajícím prostředkem proti hromadění hlenu, protože účinně odstraňuje bakterie a v kombinaci se solí vás zbaví i bolestivosti. Abyste si ulevili, stačí si připravit lžičku tohoto lahodného koření, půl lžičky soli a sklenici teplé vody – do té přidejte kurkumu, poté sůl a obě ingredience pořádně promíchejte, abyste získali jednolitý nápoj. Pro získání co nejlepších výsledků je vhodné vyplachovat si směsí 4krát denně svůj krk, což vám pomůže uvolnit hlen a přinese vám okamžitou úlevu.

Zázvor

Zázvor patří mezi nejúčinnější přírodní prostředky vůbec. Snižuje totiž překrvení, působí antihistaminicky, odstraňuje bakterie a viry a především také posiluje obranyschopnost imunitního systému. Pokud si chcete ulevit od nahromaděného hlenu, stačí si připravit 7 plátků tohoto štiplavého kořene, lžičku černého pepře, lžičku medu a 2 sklenice vody – vodu nejprve zahřejte a jakmile se dostane do bodu varu, přidejte všechny ingredience. Poté hrnec přikryjte pokličkou a nechte směs vařit 5 minut na mírném ohni. Následně vodu sceďte a přidejte med.

dva kořeny zázvoru

Horká pára

Pára, kterou jistě milovaly i vaše babičky, skvěle pomáhá uvolňovat a odstraňovat hleny a čistit hrdlo. K její přípravě budete potřebovat ½ lžičky tymiánu, ½ lžičky sušeného rozmarýnu a 5 šálků převařené vody – bylinky přidejte do hrnce s horkou vodou, přiveďte tekutinu k varu a poté směs stáhněte z ohně. Nakonec se nakloňte nad hrnec a vdechujte páru s hlavou přikrytou ručníkem.

Citron a med

Kombinace citronu a medu je známá již po staletí, přičemž i dnes vám může poskytnout rychlou úlevu při bolestech v krku a přetrvávajících hlenech. Stejně tak odstraňuje bakterie, plísně a viry, zklidňuje krk a posiluje imunitu. Stačí smíchat 2 lžíce medu a 2 lžíce šťávy a takto připravenou směs pít 3krát denně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]