Viscerální a podkožní břišní tuk: Na oba je dobré brát zřetel při celkové změně váhy

Fotografie: Depositphotos

Mít trochu tuku na břiše je normální. Koneckonců tuk slouží k ochraně a izolaci těla. Příliš mnoho tuku na břiše však může poškodit vaše zdraví a zvýšit riziko vzniku některých chronických onemocnění.

Břišní tuk je jednou z nejvíce problematických oblastí, s nimiž se mnoho lidí potýká při snaze zhubnout a dosáhnout zdravého těla. Je však důležité si uvědomit, že ne všechen břišní tuk je stejný. Existují dva hlavní typy břišního tuku – podkožní tuk, který se nachází pod kůží, a viscerální tuk, jenž obklopuje vnitřní orgány v břišní dutině. Tyto dva typy tuku mají odlišné vlivy na zdraví a jsou spojeny s různými zdravotními riziky, říká doktorka Alissa Palladino.

Podkožní břišní tuk

Podkožní tuk neboli podkožní tuková tkáň je tuk, jenž se nachází pod kůží. Je měkký a je to tuk, který vidíte „hopsat“ na břiše. Ženy mají obecně větší množství podkožního tuku než muži. Na rozdíl od tuku, jenž se nachází hlouběji v břišní dutině, není podkožní tuk tak silně spojen se zvýšeným rizikem onemocnění.

Příliš mnoho tělesného tuku obecně, včetně celkového tuku na břiše, však může zvyšovat riziko vzniku některých chronických onemocnění, jako jsou cukrovka 2. typu, srdeční choroby a některé druhy rakoviny. Naopak udržování zdravé hladiny břišního tuku a celkového tělesného tuku může pomoci snížit riziko vzniku chronického onemocnění.

Viscerální břišní tuk

Viscerální tuková tkáň neboli viscerální břišní tuk je tuk, který obklopuje vnitřní orgány, jako jsou ledviny, játra a slinivka, takže se nachází mnohem hlouběji v břiše než podkožní tuk. Běžně se označuje jako „škodlivý“ břišní tuk. Ve srovnání s podkožním tukem je viscerální tuk mnohem více metabolicky aktivní. Tento typ tuku obsahuje více buněk, cév a nervů než podkožní tuk.

pas, tuk, nadváha
Fotografie: Freepik

Viscerální tuk je silně spojen se zvýšenou odolností vůči hormonu inzulínu, který reguluje hladinu cukru v krvi. Časem může vést ke zvýšené hladině cukru v krvi a k rozvoji cukrovky 2. typu a také přispívá k systémovému zánětu. U mužů se viscerální tuk hromadí častěji než u žen, proto se u nich s přibývajícím břišním tukem častěji objevuje postava ve tvaru „jablka“. Naopak u žen je pravděpodobnější, že si vytvoří přebytečný tuk v dolní části těla, což vede k postavě „hrušky“.

Spalování tuků bez jediné pomůcky: Most nebo V-up efektivně nahradí návštěvu posilovny

Účinné způsoby odbourávání břišního tuku

Nyní, když jste si vědomi různých typů břišních tuků a jejich vlivu na zdraví, vás možná zajímá, jak můžete bezpečně a trvale „shodit“ přebytečný břišní tuk. Mějte na paměti, že ačkoli strava a životní styl hrají při hromadění břišního tuku významnou roli, vliv mají také faktory, jako je váš věk, pohlaví a genetika. Naštěstí existuje řada způsobů, jak se zbavit přebytečného břišního tuku a následně snížit riziko mnoha zdravotních potíží. Zde je několik důkazy podložených tipů, jak se zbavit břišního tuku:

  • vyřaďte sladké nápoje,
  • dejte se do pohybu,
  • zvyšte příjem vlákniny,
  • omezte ultra zpracované potraviny,
  • omezte užívání alkoholu,
  • nešetřete na spánku,
  • zvyšte příjem bílkovin,
  • doplňujte celozrnné potraviny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]