Hormonální nerovnováha dokáže pořádně potrápit. Hlídat je třeba i malé změny

kožní vyrážka a akné
Fotografie: Freepik

Hormonální rovnováha je důležitá pro správné fungování těla. Pokud je narušena, projeví se to nejčastěji některými z těchto symptomů.

Hormony fungují jako poslové. Přenášejí do buněk vzkazy, které tělu říkají, jak se má chovat a fungovat. Když tedy vaše tělo produkuje příliš mnoho nebo příliš málo hormonů, může mít problém přesně vědět, co má dělat dál. Jedná se o hormonální nerovnováhu. Hormonální nerovnováha může způsobovat nesčetné množství příznaků, ale někdy je těžké určit jejich konkrétní příčinu. Je to proto, že ačkoli hormony tělo zásadně ovlivňují, věda ještě veškeré jejich fungování nemá přesně zmapované. Níže naleznete některé z nejčastějších příznaků hormonální nerovnováhy. Více prozradila lékařka Marina Basina.

Nepravidelná menstruace

Většina žen má menstruaci každých 21 až 35 dní. Pokud si tedy všimnete, že vaše menstruace začíná být nepravidelná, může to být známka hormonální nerovnováhy, na vině může být například příliš mnoho nebo příliš málo estrogenu nebo progesteronu. Pokud si všimnete nějakých jiných nezvyklostí ve svém menstruačním cyklu, poraďte se se svým lékařem. Mohou být také známkou jiných zdravotních problémů, včetně syndromu polycystických vaječníků a premenopauzy.

Problémy se spánkem

Pokud máte problémy s usínáním nebo s kvalitou spánku, může to být způsobeno hormonální nerovnováhou. Na vině může být i progesteron, který vám za normálních okolností pomáhá dobře si v noci odpočinout. Případně také nízká hladina estrogenu, jaká se vyskytuje v menopauze, může způsobit návaly horka a noční pocení, jež ztěžují spánek.

Přibývání na váze

Přibývání na váze může být způsobeno nesčetnými faktory. Jedním z nich je pokles estrogenu. Odborníci se domnívají, že je to proto, že pokles hormonů způsobuje pocit skleslosti nebo podráždění, což vede k přejídání. Dalším důvodem je to, že pokles estrogenu může také ovlivnit hormon leptin, který reguluje příjem potravy v těle.

Fotografie: Depositphotos

Změny v prsou

Kromě návštěv ženského lékaře je pro prevenci důležité i pravidelné samovyšetření prsou. Nehledejte jen bulky, věnujte pozornost i celkovým změnám. Pokud si všimnete, že je vaše prsní tkáň méně hustá, může to být známkou poklesu estrogenu. Případně může zvýšení estrogenu způsobit, že se vám v prsou vytvoří bulky nebo cysty. Ty si vždy nechte zkontrolovat lékařem.

Závažné akné

Akné se jednou za čas objeví u každého, zejména v pubertě a u žen během menstruace. Pokud se však u vás vyskytuje chronické akné, může to být známkou nadbytku androgenních hormonů. Ty jsou obvykle známé jako mužské hormony, i když je ženské tělo produkuje také. Příliš mnoho androgenů může způsobit, že se vaše mazové žlázy rozběhnou na plné obrátky, což vede k akné.

Žaludeční problémy

Mnoho lidí si to neuvědomuje, ale nerovnováha estrogenu může způsobit spoušť téměř kdekoli ve vašem těle, včetně žaludku. Estrogen a progesteron ovlivňují buňky ve střevech, které zpracovávají potravu. Nerovnováha těchto hormonů může způsobit bolesti žaludku, nevolnost, nadýmání, a dokonce i průjem.

Chronická únava

Pokud se cítíte neustále unavení, může to být známkou nerovnováhy hormonů štítné žlázy. Promluvte si o svých příznacích s lékařem, jednoduchý krevní test může určit, zda je se štítnou žlázou problém.

Nižší libido

Pokud předpokládáte, že nízké libido znamená nízkou hladinu estrogenu, vězte, že ve skutečnosti k nižšímu libidu vede nízká hladina testosteronu.

Bolesti hlavy

Estrogen a progesteron mohou u žen způsobovat bolesti hlavy, zejména před menstruací. Pokud tedy pozorujete posun v menstruačních bolestech hlavy, může to být známka hormonální nerovnováhy.

Potíže s pamětí

Výpadky paměti mohou být, mimo jiné, příznakem nerovnováhy hormonu kortizolu. Kortizol, hormon uvolňovaný při stresu, může mít při dlouhodobém stresu velký vliv na vaše nadledvinky. To může mít vliv na kognitivní funkce, jako je paměť nebo schopnost soustředění. Jako vždy si o svých příznacích promluvte s lékařem, abyste mohli přesně určit problém.

Zdroj: Healthline