Velká vyrážka po kousnutí klíštětem: Erytém se přiznává i bolestmi hlavy a kloubů

Fotografie: Jost Jahn / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0 de

Pokud se na vašem těle objeví po kousnutí klíštětem erytém, raději co nejdříve vyhledejte lékaře. Mohlo by se jednat o časný příznak nebezpečné boreliózy.

Erytém po kousnutí klíštětem se projevuje kruhovitou vyrážkou a často vypovídá o časném stádiu boreliózy – projevit se může ve tvaru tzv. býčího oka, ale také jako celistvý kruh. Pokud se tedy s tímto příznakem potýkáte i vy, měli byste se co nejdříve poradit se svým praktickým lékařem, který vám doporučí vhodnou léčbu a poskytne informace, jak postupovat dále, říká doktorka Cynthia Cobb.

Příznaky erytému

Erytém se projevuje ve formě velké vyrážky, která obvykle měří asi 5 až 8 centimetrů a postupně se rozšiřuje (v některých případech může dosahovat až 12 a více centimetrů). Obvykle se příznak objevuje v místě, kde vás kouslo klíště, a to někdy až po 30 dnech – většinou však k vyrážce dochází již po jednom týdnu. A přestože se jedná o časnou známku boreliózy, může se spolu s ní objevit také:

  • horečka,
  • bolest hlavy,
  • zimnice,
  • bolest kloubů,
  • zduření lymfatických uzlin.

Příčiny a možná léčba

Každý by si měl uvědomit, že erytém není reakcí na kousnutí klíštětem, ale spíše vnějším příznakem skutečné infekce boreliózou ve vaší kůži – když se vyrážka objeví poprvé, borelióza se pravděpodobně právě začala šířit vaším tělem, ale stále ještě nijak výrazně neovlivňuje váš organismus. V každém případě je však důležité začít co nejdříve konat, než bude pozdě. Lékaři k léčbě tohoto problému nejčastěji doporučují užívat perorální antibiotika, například doxycyklin (Acticlate, Doryx, Vibra-Tabs) nebo amoxicilin, které umožňují návrat do běžného života již po 2 týdnech.

léky na nemoc
Fotografie: Freepik

Pokud se však borelióza dostala do pozdějšího stadia s neurologickými příznaky, může být zapotřebí intravenózní (nitrožilní) podání antibiotik. A jelikož je erytém příznakem infekce boreliózy v kůži, zmizí po několika týdnech spolu s onemocněním. Pokud však vyrážka svědí nebo je nepříjemná, můžete zkusit pro získání úlevy použít antihistaminikum nebo studený obklad. Nezapomínejte, že před konkrétním užíváním jakýchkoliv léků na vyrážku byste se měli vždy poradit se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]