Způsoby, jak přes zimu získat více vitamínu D. Předejděte tak horšímu průběhu onemocnění Covid-19

Fotografie: Freepik

Drtivá většina populace trpí nedostatkem vitaminu D. Tento vitamin je důležitý pro správné fungování 36 orgánů lidského těla. Jeho nedostatek může být příčinou mnoha vážných onemocnění. Ačkoli může dojít i k předávkování tohoto vitaminu, děje se tak velmi zřídka.

Vitamin D je nezbytný pro zdravé kosti a zub. Deficit vitaminu D může zapříčinit deformaci a křehnutí kostí: osteomalacie, osteoporóza, křivice. Klíčový je také pro správné fungování prostaty, jater, srdce, slinivky, mozku, imunitního systému a zvyšuje odolnost organismu. Zlepšuje dokonce paměť a plodnost. Přinášíme tři tipy, jak vitamin D získat.

Ze slunce

Nejsnadnější a nejpřirozenější způsob, jak získat vitamin D, je vystavit své tělo slunečním paprskům. Vystačí na pokrytí cca 80 % denní potřeby. Vitamin D vzniká v pokožce po ozáření UV paprsky. Jenže sluníčka se dnes každý bojí, protože se často propaguje jeho škodlivost v souvislosti s rakovinou kůže, tudíž se většina lidí chrání prostřednictvím sluneční kosmetiky.

To je jistě na místě, ale vedle toho se doporučuje pobyt na sluníčku v době, kdy není ostré po dobu 20 minut, a to bez použití sluneční kosmetiky. Výhodu mají ti, co pracují pod širým nebem (například zahrádkáři).

Množství takto vytvořeného vitaminu závisí na: věku, pigmentaci pokožky a ročním období, ozářené ploše pokožky, denní době a samozřejmě na již zmiňovaném používání krémů.

I zde platí – všeho s mírou. Výhodou je, že tělo si dokáže vyrobit vitamin D i do zásoby a hospodařit s vitaminem v zimních měsících. V zimě se pak doporučuje vitamin doplňovat ještě prostřednictvím potravin. Vitamin D získaný ze slunce je vitamin D3 (cholekalciferol), kdežto vitamin získaný z rostlinných a živočišných potravin je vitamin D2 (ergokalciferol).

Fotografie: Freepik

Z potravin

V rostlinných potravinách je D2 přítomen pouze v malém množství. Nejčastěji jsou to houby, droždí, ale i pomerančový džus. To proto, že je tam záměrně přidáván. Mnohé potraviny se „ozařují“, aby v nich vznikalo více vitaminu D2 – většinou najdete informace na příbalovém letáku daných potravin. Dnes se již vyrábějí i rostlinná mléka s obsahem vitaminu D.

Z živočišných zdrojů pak najdete vitamin D: krevety, olej z tresčích jater, sardinky, losos, sleď, ústřice, vejce (žloutky), konzervovaný tuňák, kravské mléko.

Z potravinových doplňků

Pokud se vám nepovede získat dostatek vitaminu D ze slunce a potravin (správně nastavený jídelníček), pak si můžete pomoci prostřednictvím potravinových doplňků. Doporučená denní dávka pro dospělé je 200-400 I.U. (5-10 mikrogramů), pro děti: 400 I.U. (10 mikrogramů), pro těhotné ženy: 400 I.U. (10 mikrogramů).