Červené zelí jako vitamínová bomba: Funguje také jako účinná metoda léčby artritidy v podobě obkladu

Fotografie: Kolforn / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zelí je zelenina bohatá na živiny, která je spojována s řadou zdraví prospěšných účinků, včetně snížení zánětů, zdravějšího srdce, silnějších kostí a boje s artritidou. 

Fialové zelí, označované také jako červené, patří do rodu Brassica. Do této skupiny patří zelenina s vysokým obsahem živin, jako je brokolice, růžičková kapusta a zelí. Chutí se podobá zelí bílému. Fialová odrůda je však bohatší na prospěšné rostlinné sloučeniny, které jsou spojovány s prospěšnými účinky na zdraví, jako jsou silnější kosti a zdravější srdce. Předpokládá se, že fialové zelí také snižuje záněty a chrání před některými typy rakoviny, říká doktor Atli Arnarson. Navíc je to neuvěřitelně všestranná zelenina, kterou si můžete vychutnat syrovou, vařenou nebo kvašenou a přidávat ji do různých pokrmů.

Proč si na noc přikládat zelí na nohy

Zelí má nízký obsah kalorií a vysoký obsah živin. Je zdrojem vitaminu C, vitaminu K a draslíku, navíc má protizánětlivé účinky. Po staletí se zelí používá k léčbě zánětů a pohmožděnin. Obsahuje velké množství fytonutrientů, vitaminů, antokyanů a glutaminu, které působí protizánětlivě a antikarcinogenně.

Proto se v některých případech používá také k léčbě artritidy a sportovních zranění, vždy však pod dohledem odborníka. Pokud vás bolí klouby, může být zelí vaším největším spojencem a skvělým doplňkem potřebných léků. Vše, co k tomuto léku potřebujete, je:

  • zelí (nejlépe červené a bio)
  • gázu nebo obvaz
  • hliníkovou fólii
  • váleček na maso / láhev na víno / kladívko na maso
červené zelí
Fotografie: Freepik

Omyjte zelný list, osušte ho a odřízněte stonek. List rozdrťte, aby se z něj uvolnila šťáva. Zabalte ho do hliníkové fólie a vložte na několik minut do trouby, aby se zahřál, ale nevařil. Přiložte zelí přímo na postižené místo a dejte přes něj gázu nebo průhledný plastový obvaz. Nohu nechte zabalenou v zelí po dobu jedné hodiny. Postup opakujte 2 až 3krát denně a uvidíte, jak se budete druhý den cítit lépe.

Důvodem pro použití červeného zelí je to, že obsahuje antokyany (prvek, který dává zelí červenou nebo fialovou barvu). O antokyanech je známo, že snižují bolest a zánět kloubů. Tento prostředek má velmi pozitivní zdravotní účinky. Poraďte se se svým lékařem, zda nejste alergičtí, a používejte ho jako doplněk k potřebným lékům, které vám doporučí na zmírnění těchto bolestí v noze.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]