Zdravé silvestrovské pomazánky

Každoročně se na Nový rok připravují na stůl různé pochoutky, nejčastěji jednohubky. Připravte si zdravé pomazánky, kde je možné pustit uzdu fantazii. Namísto klasického pečiva lze pomazánka nanést na kolečko salátové okurky, plátek rajčete či vytvořit lodičku z papriky a naplnit jí chutnou pomazánkou.

Případně si můžete koupit malé kulaté kukuřičné chlebíčky nebo si sami upéci vločkové placičky. Zdravé pomazánky jsou určeny všem bez rozdílu. Dětem i dospělým, především však těm, kteří se zajímají nejen o svou štíhlou linii, ale celkové zdraví.

Tuňáková pomazánka

Potřebovat budeme: tuňák v konzervě, kelímek cottage, 3 lžíce mletých ovesných vloček, 2 lžíce bílého jogurtu, k dochucení – hořčici, pepř, sůl, pár kapek citronu, na zdobení pak pažitku nebo cibulku.

Z tuňáka slijeme olej – nestojíme přece o kalorie navíc, rozmačkáme ho vidličkou, přidáme vločky, cottage a zbytek ingrediencí dle vlastní chuti.

Avokádová pomazánka

Potřebovat budeme: 1 avokádo, špetku soli, pepře, sušený česnek, pár kapek olivového oleje, jemně koriandru a muškátového oříšku, pár kapek citronu.

Avokádo rozpůlíme, oloupeme slupku a odstraníme pecku. Na talíři ho rozmačkáme a přidáme všechny jmenované ingredience. Dochutíme, pokud máme dojem, že tomu něco chybí. Přidat lze i sušená rajčátka.

Česneková pomazánka

Potřebovat budeme: tvaroh 500g, 3 stroužky česneku a sůl.

Tvaroh vložíme do mističky a vidličkou rozmačkáme, přidáme česnek, sůl a vše řádně spojíme. Pro krémovější konzistenci lze přidat lžíci bílého jogurtu.

Pomazánka s mořskou řasou

Potřebovat budeme: všelijakou zeleninu – mrkev, brokolice, kukuřice, hrachové lusky, konopný protein, prášek zeleného ječmene, šťávu z limetky, indickou vlákninu, mořskou řasu.

Zeleninu podusíme, scedíme a vložíme do mixéru případně misky a použijeme tyčový mixér. Vytvoříme zeleninové pyré a přidáme další ingredience a vše již společně zapracujeme.

Náš tip: Pokud budou pomazánky řidší, můžete je zahustit jednak vločkami, ale i mletými oříšky či semínky. Rovněž ve finále posypte jednohubky například chia semínky.

Obrázek: pixabay.com