Křečové žíly nejsou jen estetickou vadou. Poradí si s nimi vláknina i pohyb

Fotografie: Freepik

Bolest, otoky a nepříjemné viditelné cévní struktury na nohách mohou být známkou křečových žil, což je stav, který může ovlivnit každého.

S novým rokem a novými začátky přichází touha po pozitivních změnách a mnozí z nás vkládají své naděje do zlepšení fyzické kondice. Jedním z častých cílů je zbavit se křečových žil, jež nejen esteticky narušují naše nohy, ale mohou způsobit i bolest a nepohodlí, říká doktorka Debra Rose Wilson. Přinášíme praktické rady a účinné metody pro ty, kteří hledají cestu k úlevě od křečových žil.

Co jsou křečové žíly a jak vznikají

Křečové žíly, známé jako varixy, jsou nejen estetickým problémem, ale mohou způsobit i bolest a nepohodlí. Křečové žíly vznikají, když se žíly zvětší, rozšíří a přeplní krví. Obvykle jsou oteklé a vystouplé, mají modrofialovou nebo červenou barvu a někdy i bolí. Tento stav je velmi častý zejména u žen. Křečové žíly má přibližně 25 % všech dospělých. Ve většině případů se křečové žíly objevují na dolních končetinách, uvádí web Healthline.

Fyzická aktivita pro zdravé žíly

Cvičení s nízkou zátěží hraje klíčovou roli při zlepšování průtoku krve, což může pozitivně ovlivnit nezdravé vlastnosti křečových žil. Aktivity jako plavání, chůze, jízda na kole, jóga a strečink jsou ideální volbou, protože podporují krevní oběh a posilují lýtkové svaly bez zvýšeného rizika fyzických zranění. Mírná fyzická aktivita rovněž přispívá k udržení optimálního krevního tlaku, což je klíčový rizikový faktor pro vznik křečových žil.

Strava jako podpora

Jídlo hraje důležitou roli v udržení zdraví žil. Vláknina, která je obsažena ve stravě, pomáhá udržovat zdravou funkci střev, což je klíčové, zejména pokud máte sklon k zácpě. O důležitosti vlákniny si můžete přečíst v našem článku na ZdravémStravování. Fyzická aktivita spojená s vyprazdňováním stolice může minimalizovat vnitřní tlak, který může zhoršovat poškozené žilní chlopně.

zdravá strava
Fotografie: Freepik

Nedostatek draslíku může přispět k zadržování vody v těle, což zvyšuje objem krve a vytváří dodatečný tlak na žilní chlopně. Zařazení na draslík bohatých potravin, jako jsou jogurt, mandle, pistácie, losos, tuňák, kuřecí maso, bílé fazole, čočka, brambory atd., do stravy může přinést podporu cévnímu zdraví.

Brouka v hlavě v podobě nezvhledných strií odstraní domácí léčba. Pomůže k tomu i aloe vera a cukr

Flavonoidy pro posílení kardiovaskulárního systému

Flavonoidy, přirozené látky obsažené v některých potravinách, mají potenciál podporovat kardiovaskulární zdraví. Tyto látky mohou zlepšit krevní oběh, snížit arteriální krevní tlak a uvolnit cévy. Jedná se například o tyto potraviny: cibule, česnek, paprika, špenát, brokolice, kakao, hroznové víno, citrusové plody, borůvky, jahody, třešně a jablka, sděluje lékařka Debra Rose Willson.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]