Všelék, který může i škodit. Stinné stránky zázvoru lidé často přehlíží a konzumují ho i ti, kteří by neměli

Fotografie: Depositphotos

Zázvor, ačkoli je velmi zdravý a má řadu výhod, pokud je konzumován v jakékoli podobě, může lidskému tělu škodit. Zjistěte, kdo by se ho měl vzdát.

Zázvor má pro naše tělo mnoho příznivých vlastností – pomáhá při zažívacích potížích, zmírňuje nevolnost, bojuje proti zánětům, snižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje naši imunitu. První změny zaznamenáte po několika týdnech pravidelné konzumace. Není proto divu, že je běžnou součástí domácích pokrmů. Někteří lidé by však zázvor jíst neměli, nebo by měli jeho množství výrazně omezit, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Zázvor není pro každého

Může zázvor škodit? Teoreticky – vzhledem ke zdravotním vlastnostem zázvoru – by neměl. Zázvor je přece velmi zdravý: pomáhá při nachlazení a virových infekcích, zahřívá, usnadňuje trávení, chrání před tvorbou krevních sraženin, zmírňuje nevolnost a menstruační bolesti, reguluje krevní tlak, a dokonce snižuje otoky a migrénu, zlepšuje koncentraci a může se používat jako afrodiziakum.

Existují však situace, kdy může být zázvor škodlivý – a někteří lidé by ho neměli konzumovat vůbec, ať už ve formě nálevu, nebo jako koření. Podívejte se, jaké jsou vedlejší účinky zázvoru a kdo by se ho měl vzdát.

1. Lidé s hemofilií nebo problémy se žlučníkem

Zázvor zvyšuje průtok krve v těle. Může být užitečný při snižování zvýšeného krevního tlaku a při zmírňování bolesti svalů. Na druhou stranu by zázvor neměli konzumovat lidé, kteří trpí hemofilií, či mají problémy se správnou funkcí žlučníku. Velké dávky zázvoru totiž mohou způsobit krvácení, a tím negativně ovlivnit léky, které užívají lidé s vysokým krevním tlakem.

Fotografie: Pexels

2. Těhotné ženy

Možná jste se setkali s případy, kdy těhotné ženy potratily, protože snědly příliš mnoho zázvoru. A přestože se tyto „pověsti“ předávají z generace na generaci, dosud neexistují studie potvrzující tuto teorii. Dle některých zdrojů však vyhýbání se zázvoru během těhotenství může mít smysl. Některé chemické sloučeniny mohou mít negativní vliv na vývoj plodu. Jako by to nestačilo, některé z nich mohou mít dokonce vliv na buněčnou smrt.

3. Lidé, které trápí pálení žáhy

Zázvor podporuje naši imunitu. Je proto skvělým doplňkem pro lidi, již se potýkají s nachlazením nebo chřipkou, a také pro ty, kteří mají žaludeční problémy. Je však třeba pamatovat na to, abyste to nepřeháněli. V takovém případě vás může pálit žáha. Pro ty, kteří se s tím již potýkají, může být problém ještě větší.

4. Lidé s diabetem

Ačkoli některé studie naznačují, že zázvor může být užitečný při kontrole diabetu, měli byste být opatrní. V takovém případě je vhodné poradit se s lékařem. Základní pravidlo však zní, že lidé trpící cukrovkou by neměli konzumovat více než 4 g zázvoru denně. V opačném případě mohou dostat pálení žáhy, průjem nebo bolesti žaludku.

5. Lidé s podváhou

Zázvor se také nedoporučuje lidem, kteří chtějí přibrat na váze. Mnohé studie prokázaly, že zázvor pomáhá spalovat kalorie – oddenky rostliny napomáhají trávení. Zázvor tedy bude vaším spojencem v boji s nadbytečnými kily, ne naopak.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine