Zápal plic může mít zákeřný průběh i bez zpočátku patrných příznaků. Všechny projevy se ale na 100 % vyplácí znát

Fotografie: Depositphotos

Zápal plic je nebezpečný protivník. Příčinou jsou obvykle předchozí infekce dýchacích cest. Léčba není snadná a často končí pobytem v nemocnici.

Zápal plic je termín, který se používá pro označení jakéhokoli zánětu, jenž vzniká v plicích – v plicních sklípcích a intersticiální tkáni. Tento stav je poměrně častý bez ohledu na roční období. Důležité je, že může mít zákeřný průběh bez zpočátku patrných příznaků. Při každém nádechu vstupuje vzduch do průdušnice, prochází řadou kanálků zvaných průdušky a dostává se do malých shluků vzduchových váčků zvaných plicní sklípky. V plicích je asi 600 milionů plicních sklípků, které dohromady zabírají plochu asi 75 metrů čtverečních – velikost tenisového kurtu, říká lékařka Lauren Castiello.

Virový útok při zápalu plic

Zanedbaná, neléčená infekce (bakteriální nebo virová) horních cest dýchacích (rýma, laryngitida) se může snadno rozšířit do dolních cest dýchacích a vést k bronchitidě nebo zápalu plic. K tomu dochází zejména tehdy, když je virus virulentní a imunita organismu je snížená.

Viry jsou zodpovědné za tzv. virový zápal plic, z nichž nejzávažnější je chřipkový zápal plic. Onemocnění obvykle probíhá ve dvou fázích. Nejprve se objevují pouze příznaky nachlazení: pacienti si stěžují na malátnost, horečku, zimnici, bolesti svalů, kloubů, hlavy a jsou oslabení. Někdy si nejsou vědomi, že se u nich rozvíjí nemoc. Teprve po několika dnech, kdy dojde k postižení plicní tkáně, se objeví respirační příznaky – bolest na hrudi, dušnost a suchý, únavný kašel.

Fotografie: Freepik

Zákeřné bakterie a projevy nemoci

Někdy je chřipkový (virový) zápal plic komplikován bakteriální superinfekcí a přechází v tzv. bakteriální zápal plic. Ta obvykle napadá osoby se sníženou imunitou, zejména děti a starší osoby. K tomuto typu zánětu přispívají: chronická onemocnění dýchacích cest, chronická kardiovaskulární onemocnění, např. srdeční vady, snížená imunita v důsledku jiných onemocnění, virové infekce, zejména chřipka, a nemocniční infekce. Příznaky zánětu se projevují náhlou vysokou horečkou, často nad 40 °C.

To je doprovázeno zimnicí, hojným pocením a silnou slabostí. Objevuje se kašel s velkým množstvím sekretu, bolesti na hrudi a dušnost různého stupně závažnosti. Nejčastěji je zápal plic způsoben bakterií Streptococcus pneumoniae – ta způsobuje asi 60–70 % všech zápalů plic. Druhou nejčastější příčinou zánětu je bacil influenzy (bakterie) Haemophilus influenzae. Stafylokoková pneumonie může být komplikací chřipky nebo jiné virové infekce.

Léčba pod lékařským dohledem

Léčba zápalu plic musí probíhat pod přísným dohledem lékaře a její metody závisí na příčině, která zápal plic vyvolala. U virového zápalu plic jsou antibiotika obecně zbytečná, i když někdy je lékař může předepsat, aby zabránil bakteriální superinfekci. Nejčastěji se předepisují analgetika, expektorancia a léky snižující horečku. Někdy je třeba použít kyslíkovou terapii a léky na srdce. Správně zvolená antibiotika se musí podávat od počátku onemocnění.

Fotografie: Freepik

Je velmi důležité udržovat dýchací cesty průchodné. Je třeba co nejčastěji kašlat, poklepávat si na hrudník a provádět dechová cvičení (vleže s nohama pokrčenýma v kolenou, hluboký nádech nosem s vystrčeným břichem a pomalý výdech ústy se staženým břichem – 3× denně po 15 minutách). Musíte také podávat velké množství tekutin, přibližně 2 litry denně. Ty snižují viskozitu sputa, což usnadňuje jeho vykašlávání. Důležitá je také kompletní, ale lehce stravitelná strava.

Zápal plic lze léčit doma, ale vždy pod lékařským dohledem. V některých případech je však nutná hospitalizace. To je případ, kdy je průběh onemocnění závažný a pacient je ve špatném stavu. To se týká především starších osob a dětí.

Když zápal plic může vést i k úmrtí

Děti a starší lidé jsou zranitelnější, protože mají slabší imunitní systém. Pokud někdo prodělá virový zápal plic, je riziko bakteriální infekce dýchacích cest vyšší. Mnoho úmrtí na zápal plic je způsobeno nedostatečným přístupem k lékařské péči. Někdy se však i při správné léčbě stává, že tělo způsobuje zánět v celém těle, nejen v plicích. Jedná se o ochranný mechanismus, ale pokud tento stav přetrvává, některé orgány přestávají fungovat, což způsobuje šok a v některých případech i smrt.

Jak předcházet zápalu plic?

Správná strava, cvičení a dostatek spánku pomáhají tělu bojovat s infekcemi. Vakcíny chrání před běžnými patogeny, které způsobují zápal plic, zatímco pravidelné mytí rukou zabraňuje šíření zárodků a chrání nejzranitelnější osoby před závažným zápalem plic.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]