Rozlučte se s nepříjemnou gastritidou jednou provždy. Stačí si připravit nápoj z jedné ingredience

Fotografie: Freepik

Gastritida patří mezi nejrozšířenější onemocnění trávícího traktu. Je ale možné tomuto onemocnění předejít nebo alespoň zmírnit jeho průběh, prozrazuje lékařka Debra Rose Wilson.

Gastritidou se popisují stavy zánětu nebo podráždění žaludku. Akutní zánět se může postupně rozvinout v chronický a často vede ke vzniku žaludečních vředů. Pokud se jedná o náhlou gastritidu, příčinou je dietní chyba nebo střevní infekce. Chronický zánět žaludku nemusí mít často žádné příznaky. Pokud se onemocnění včas neléčí, může vést až k vážné ztrátě krve nebo zvýšit riziko vzniku rakoviny žaludku. Pro prevenci je velmi vhodné dodržovat správné stravovací návyky, omezit stres a omezit nadměrné užívání alkoholu.

Fotografie: Pixabay

Příznaky a diagnóza

Gastritida se projevuje různými příznaky. Patří k nim bolest nebo tlak v nadbřišku, nechutenství, zvracení, plynatost, pocit nevolnosti, průjem, úbytek hmotnosti. U akutní gastritidy se většinou jedná o obtíže trvající několik hodin až dnů s rychlým návratem k původnímu stavu. Objevuje se pálivá bolest v nadbřišku a může se dostavit i bolest hlavy nebo horečka. Chronická gastritidy se vyvíjí postupně a provází ji tupá bolest, nechutenství a pocit sytosti.

Fotografie: Pexels

Diagnózu lékař určuje většinou pomocí endoskopického vyšetření. Přes jícen je pacientovi zavedena trubička obsahující malou kameru, díky které může lékař zhodnotit stav žaludeční výstelky. V případě podezřelého nálezu odebere vzorek tkáně a následně posílá do laboratoře k vyhodnocení. Vyšetření není bolestivé a většinou se provádí umrtvení hrdla. Rentgenovým vyšetřením se kontrolují změny na žaludku a provádí se polknutím kontrastní látky. U krevních testů se kontroluje počet červených krvinek a protilátky proti Helicobacter pylori.

Léčba zánětu žaludku

Jako prevence je velmi důležité dodržovat správnou životosprávu. Měli byste jíst malé porce v průběhu celého dne, vyhýbat se smaženým, kořeněným a kyselým pokrmům a omezit kouření a pití alkoholu. Vhodné je zařazení potravin s vysokým obsahem vlákniny, nízkotučné druhy masa, nesycené nápoje a pokud je to možné, nahradit léky za méně dráždivé na žaludek.

Fotografie: Freepik

Domácí léčba může poskytnout potřebnou a rychlou úlevu. Na pomoc si můžete vzít mátu peprnou, rostlinu s příjemnou vůní a vynikající pro její zklidňující účinky. Tři lístky máty přelijte vařící vodou, nechejte 15-20 minut louhovat, lístky vytáhněte a pijte po malých doušcích během dne. Dalším výborným pomocníkem je zázvor, který je zdrojem obrovského množství antioxidantů. Strouhaný zázvor přelijte vařící vodou a po 15 minutách přelijte přes síto, přidejte trochu medu a pijte během dne.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]