Jak na zákeřný zánět slinivky břišní. Onemocnění, které může stát život

Fotografie: Depositphotos

Když dochází k zadržování trávicích enzymů ve slinivce břišní, vzniká otok a její zánět. Na vině bývá zaklíněný žlučový kamínek či chronická konzumace alkoholu.

Podle typu dělíme pankreatitidu na akutní a chronickou. Onemocnění provází zvýšení amylázy i lipázy v séru a zvýšení amylázy v moči. Hovoříme-li o akutní pankreatitidě, pak se obvykle jedná o náhlou břišní příhodu, kterou je nutné rychle řešit, protože může skončit i smrtí, říká lékař Saurabh Sethi.

Akutní zánět slinivky břišní

Toto onemocnění patří k nejzávažnějším náhlým příhodám břišním. Projevuje se bolestí v nadbřišku, jež vystřeluje do zad. Doprovází ji nevolnost, zvracení bez pocitu úlevy, meteorismus a oslabená peristaltika. Pokud není včas poskytnuta pomoc, stav se zhoršuje a může vyvrcholit selháním krevního oběhu i ledvin.

Fotografie: Depositphotos

Chronická pankreatitida

Jedná se o dlouhodobý zánět slinivky břišní, v jehož pokročilejších stádiích dochází ke snižování produkce inzulinu a ke vzniku diabetu. Jsou typické opakující se bolesti břicha. Velmi často se nemoc objevuje u lidí závislých na alkoholu, případně u těch, kteří dlouhodobě užívají analgetika či kortikoidy.

Může přispět i virová infekce nebo vrozená anomálie slinivky. Typickými příznaky pro chronický zánět slinivky břišní jsou bolesti břicha, hubnutí, objemná stolice a cukrovka.

Jak se pankreatitida léčí

Pacient s akutní pankreatitidou se obvykle dostane do nemocnice na JIP, kde je podroben léčebné terapii, jež má za úkol snížit aktivitu pankreatu. Kromě jiného se používají analgetika a antibiotika. U chronického zánětu slinivky břišní je zapotřebí nasadit dietní opatření v podobě dostatku sacharidů a bílkovin s omezením tuků. K operaci se přistupuje v případě, pokud je třeba zprůchodnit žlučové cesty, jsou-li přítomny cysty či abscesy.

Babská rada na bolesti u chronické pankreatitidy

Proti bolestem doprovázejícím chronickou pankreatitidu je možné vyzkoušet dechová cvičení, která by ji měla pomoct eliminovat. Cvičí se následovně: nadechnete se, vydechnete a zadržíte dech. Pak vtáhnete žaludek jakoby dovnitř a napočítáte do 3. Následně uvolníte břišní svaly. Poté se znovu nadechnete, vydechnete, zadržíte dech a zároveň prudce nafouknete do žaludku. Počítejte do 3 a uvolněte se.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]