V přírodní medicíně hrají jednu z hlavních rolí. Med a česnek jsou velebeny pro jejich vliv na mozek, zdraví srdce a antibakteriální vlastnosti

Fotografie: Depositphotos

Česnek a med mají mnoho prokázaných zdravotních účinků. Lze je užívat jako léčivé doplňky nebo je přidávat do receptů v jejich přírodní podobě.

Med a česnek patří mezi nejoblíbenější přísady v kuchyni a jejich výhody pro zdraví jsou již dlouho známé. Tyto dva přírodní produkty obsahují řadu nutričních látek, které mohou přispět k lepšímu zdraví a celkovému dobrému pocitu, říká doktorka Katherine Marengo. Jaké zdravotní benefity vám tedy mohou med a česnek poskytnout?

Vlastnosti česneku a medu

Česnek a med se používají v tradiční medicíně po celém světě. Hlavní zdraví prospěšnou složkou česneku je alicin. Obsahuje kyslík, síru a další chemické látky, které česneku propůjčují antibakteriální a protichorobné vlastnosti. Při sekání nebo drcení čerstvých stroužků česneku se uvolňuje více alicinu než při použití stroužků celých. Nasekaný nebo rozdrcený česnek však může rychle ztrácet obsah alicinu. Pro dosažení maximálního prospěchu byste měli co nejdříve použít čerstvý česnek.

Med má přirozeně vysoký obsah antioxidantů zvaných flavonoidy a polyfenoly. Tyto chemické látky pomáhají bojovat proti zánětům (zarudnutím a otokům) v těle. To může pomoci vyrovnat imunitní systém a předcházet některým onemocněním. Med má také antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti.

Zdravotní účinky česneku a medu

V tradiční etiopské medicíně se určitý druh místního medu používá k léčbě dýchacích potíží, kožních infekcí, a dokonce i průjmu. Česnek se tradičně používá k léčbě nachlazení a kašle. Uvádí se také, že posiluje imunitní systém a pomáhá zmírňovat příznaky astmatu. Arabská tradiční medicína doporučovala česnek jako pomoc při léčbě srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku, artritidy, bolesti zubů, zácpy a infekcí.

med a česnek sirup
Fotografie: Freepik

Antibakteriální vlastnosti

Med a česnek jsou bohaté na složky, které působí jako přírodní antibiotika. Česnek obsahuje alicin, silnou látku s antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Ty mohou pomoci bojovat proti škodlivým bakteriím, virům a plísním, což může pomoci zlepšit celkové zdraví. Med také obsahuje složky s antibakteriálními vlastnostmi a může pomoci podporovat imunitní systém. Kombinace medu a česneku tedy může být prospěšná pro prevenci a léčbu různých infekčních onemocnění.

Antivirotika

Med a česnek také obsahují složky s antivirotickými vlastnostmi. Alicin v česneku má schopnost bojovat proti škodlivým virům, jako jsou například viry chřipky a rhinoviru. Med má také schopnost bojovat proti virům, a to díky složkám, jako je glukóza oxidáza a mejoza, které mají antivirové vlastnosti. Tyto složky mohou pomoci chránit před infekcemi a zlepšit celkovou odolnost vůči virům. Kombinace medu a česneku tedy může být prospěšná pro prevenci a léčbu různých virových onemocnění.

Pro zdraví srdce

Antioxidanty obsažené v medu mohou také pomáhat chránit před srdečními chorobami. Česnek působí tak, že pomáhá snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice:

  • snižuje vysoký krevní tlak,
  • snižuje vysokou hladinu cholesterolu,
  • zabraňuje nadměrné srážlivosti krve (ředění krve),
  • zabraňuje ztvrdnutí nebo ztuhnutí cév.

mozek hlava

Paměť a zdraví mozku

Česnek i med mají vysoký obsah antioxidačních látek. Tyto zdravé chemické látky pomáhají vyrovnávat imunitní systém a předcházet nemocem. Mohou také chránit mozek před běžnými chorobami, jako je demence a Alzheimerova choroba. Výtažky ze stařeného česneku obsahují vysoké množství antioxidantu, který může pomáhat chránit mozek před poškozením způsobeným stárnutím a nemocemi. To může u některých lidí přispět ke zlepšení paměti, koncentrace a soustředění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]