Vyhněte se nejčastějším chybám při nákupu exotického ovoce

Dnes je možné nakoupit různé druhy exotického ovoce kdykoliv během roku. Ať je léto nebo zima. Ceny takového ovoce nemusí být přitom zrovna nejnižší. Proto nikdo netouží, přinést si domů ovoce, které je již v procesu hniloby, přitom na oko působí ještě poměrně svěže. Nejenže tak člověk vyhodí do koše spoustu peněz, ono nejde ani o nic zdravého. Zachraňovat nahnilé ovoce již nemá smysl, neboť celý plod je dávno kontaminován.

Ananas

Ananas patří k nejoblíbenějšímu ovoci. Když je zralý, je šťavnatý a má výtečnou lahodnou chuť i vůni. Ananas, který je zralý, poznáte snadno podle vnitřních lístků. A to tak, že lístek zkusíte vytrhnout. Když to jde špatně, není ananas ještě úplně zralý. Jde-li však lístek vytrhnout až podezřele lehce, může to být známka toho, že je přezrálý. U správně zralého ananasu kladou lístky lehký odpor. Ananas důkladně prohlédněte, zda na něm není plíseň – ta se nejčastěji drží na spodní straně plodu, kolem uříznutého stvolu. Nenakupujte plody, které mají oschlý listový chochol. Ananas neskladujte v lednici, již při 5 stupních hnije.

Mango

Mango je spolu s ananasem nejoblíbenější exotický plod. Při nákupu manga není barva jeho slupky kritériem zralosti. Existuje totiž mnoho druhů a některé z nich mohou mít i v konzumní zralosti zelenou barvu. Zralé mango poznáte, že je na omak příjemně měkké (ne však až příliš) a hezky voní. Nejlépe chutná právě tak akorát zralé mango. Jestliže ho nehodláte jíst hned, vyberte raději tvrdší mango s pevnější slupkou a nechte jej dozrát doma. Mango si rovněž pořádně prohlédněte a přičichněte k místu poblíž stopky. Zralé mango má silnou ovocnou vůni. Ucítíte-li však nepříjemný zápach či zápach alkoholu, je již přezrálé.

Avokádo

Další oblíbená potravina s vysokým obsahem zdravých tuků, je avokádo. Existuje několik druhů avokáda, které si můžete koupit. Při nákupu by nemělo být avokádo příliš tvrdé, ale ani měkké. Správně zralé avokádo je vláčné, lehce měkké a slupka pružná. Jakmile jste avokádo zkontrolovali pohmatem, pořádně jej prohlédněte. Nemělo by mít výrazné tmavé skvrny – to je většinou známka hniloby. Rovněž našedlá slupka je signálem, že takové avokádo nekupovat. Po rozkrojení by zralé avokádo nemělo mít na sobě tmavé skvrny a pecka by měla jít snadno vyjmout. Jestliže je dužina našedlá nebo vyloženě hnědá, rovnou avokádo vyhoďte, protože začalo hnít.

Kaki

Kaki churma je ovoce, které se k nám dováželo již za totality. Ovoce stačí pouze rozříznout a dužinu vydlabat lžící. Zralé kaki poznáte tak, že je měkké, sytě oranžové až načervenalé. Ovšem pozor, ve zralosti se rychle kazí, proto se v obchodech nabízejí plody nedozrálé, trpké. Jakmile ho přineste z obchodu domů, uložte jej na teplé místo a nechte dojít. Čím měkčí plod bude, tím sladší ovoce.

Fotografie: pixabay