Nedostatek vápníku v těle na první pohled odhalí změny na zubech

Fotografie: Challiyan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Lidské tělo si samo nedokáže vyrábět dostatek vápníku, proto je potřeba ho přijímat především ze stravy. Pokud dojde k jeho nedostatku, můžete to pocítit na stavu kostí a zubů.

Vápník je základní minerál po lidské zdraví. Tělo ho nedokáže samo produkovat, takže ho musíte přijímat ve stravě. Podílí se na správném růstu, vývoji, funkci nervového systému a krevního oběhu a zdraví kostí. Nedostatek potravin s vysokým obsahem vápníku může vést k nízké hladině tohoto minerálu v těle. To může mít za následek řadu příznaků, z nichž některé mohou ovlivnit i vaše zuby, říká doktorka Jillian Kubala.

Příznaky nedostatku vápníku

Přibližně 99 % vápníku ve vašem těle je uloženo v kostech a zubech. Není proto překvapením, že většina příznaků nedostatku vápníku postihuje tyto oblasti. Znatelné příznaky nedostatku vápníku mohou trvat roky, než se plně projeví, protože vaše tělo samo reguluje svou rovnováhu vápníku velmi silně.

Když jsou hladiny vápníku v krvi nedostatečné, vaše tělo může začít odvádět vápník z kostí do krevního řečiště, svalů a dalších intracelulárních tekutin. Postupem času to může způsobit oslabení vašich kostí a zubů, kromě jiných potenciálních příznaků.

Projevy nedostatku vápníku na zubech

Nedostatek vápníku může způsobit, že vaše kosti jsou křehčí, včetně zubů. To může vést k riziku ztráty chrupu. Ve skutečnosti se zjistila korelace mezi špatným příjmem vápníku a ztrátou zubů.

zubní lékař
Fotografie: Freepik

Další příznaky nedostatku vápníku

Kromě změn na vašich zubech se nedostatek vápníku může projevit i jinými způsoby. Například u některých lidí s nedostatkem vápníku se může vyvinout osteopenie neboli snížená minerální hustota kostí. Pokud se neléčí, může se z ní vyvinout osteoporóza, závažnější onemocnění charakterizované slabými, porézními kostmi náchylnými ke zlomeninám. Mezi další potenciální příznaky nedostatku vápníku patří:

  • změny na nehtech,
  • extrémní únava,
  • abnormální srdeční tep,
  • nechutenství,
  • necitlivost a brnění v konečcích prstů,
  • svalové křeče.

Pokud není diagnostikován a léčen, může závažný nedostatek vápníku vést k vážnějším zdravotním komplikacím. V extrémních případech může být neléčený nedostatek vápníku fatální.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]