Vietnamský rýžový papír a jeho využití v naší kuchyni

Vietnamský rýžový papír patří bezpochyby do asijské kuchyně, své uplatnění však našel také u nás. Fantazii se rozhodně meze nekladou a velmi oblíben je u vegetariánů, ale i masožravců. Pro někoho naprostá samozřejmost a pomocník číslo 1, pro jiného úplná novinka.

Nejčastěji slouží k přípravě jarních závitků v podobě roztomilých rolek. Ať už se jedná o směs čistě zeleninovou, s klíčky, krevetovou, kuřecí, krůtí, z mletého masa, ale zabalit do nich lze i různé směsi, kde nechybí quinoa, rýže, nudle apod. Pokud rádi mlsáte, lze takto připravit i rolky plněné ovocem. Servírují se k nim různé dipy a omáčky.

Rady při nákupu

Rýžového papíru najdete zvlášť v potravinách s asijským zbožím nepřeberně. Vybírat lze podle typu papíru, chuti, tvaru papíru, velikosti a k čemu jsou vhodné. Ty kvalitnější jsou samozřejmě dražší, ale zase se s nimi lépe pracuje a tolik se netrhají.

Jak je využít v kuchyni?

Jak už jsme zmínili výše, můžete si z nich připravit zeleninové závitky, rýžové, masové, ale i ovocné, bylinkové. Jsou skvělou volbou pro dietní, zdravou, leč sytou večeři. Pracovat s papírem není těžké a naučí se to každý, chce to jen trpělivost a cvik. Ty levnější varianty se rády trhají, dražší se rolují lépe, ale mnohdy je to jen otázka cviku. Vietnamský rýžový papír seženete dokonce v Albertu a stojí kolem 30 Kč.

Nejsou to jen obyčejné rolky

Pokud si myslíte, že jde o nějakou momentální výstřednost, pak se mýlíte. Tyto rolky patří k nejznámějším vietnamským jídlům hned po polévce pho. Jsou přitažlivé svým vzhledem, barevností a jsou svěží. Jarní závitky jsou plné vitamínů, minerálů, vlákniny a lahodí oku i chuťovým pohárkům. Zařazeny byly dokonce mezi 50 nejdelikátnějších pokrmů světa. Mohou být lehkou večeří, ale i skvělým předkrmem či svačinkou.

Obrázek: thekitchn.com