Vážné zdravotní problémy, které může způsobit „nevinné“ šťourání v nose

Fotografie: Depositphotos

Šťourání se v nose je bohužel zvykem mnoha lidí. Každý ví, že strkat si prsty do nosu na veřejnosti je neslušné, ale to není jediný důvod, proč něco takového nedělat. Můžete totiž i onemocnět.

Ať už to chcete přiznat či nikoli, alespoň jednou za život se každý dloubal v nose. Nezáleží, z jakého důvodu, možná jste byli nervózní, v nose vám něco vadilo, nudili jste se, měli alergii nebo jen tak ze zvyku. Naštěstí však většina lidí ví, že strkání prstů do nosních dírek je nejen nehezké, ale především škodlivé pro vaše zdraví. Jaká nebezpečí vám hrozí? Více prozradila lékařka Stacy Sampson.

Může to způsobit infekci

Vaše nehty, zvláště pokud jsou dlouhé, se mohou zaříznout do tkáně nosu, což způsobí, že se v něm usadí bakterie a způsobí infekce. Lidé, kteří se dloubají či škrábou v nosních dírkách nebo mnou nos, jsou podle studie vystaveni riziku šíření bakterií způsobujících zápal plic. Šíří se bez ohledu na to, zda je povrch suchý nebo mokrý.

Může to způsobit poškození nosní dutiny

Pokud se budete příliš často a po dlouhou dobu dloubat v nose, riskujete poškození nosní tkáně. Lidé, kteří se příliš často škrábou v nose, mohou trpět zánětem a otokem nosní tkáně, což by nakonec mohlo zúžit otvory nosních dírek a vzniklo by trvalé poškození vnitřku nosu.

Může to vést k nemocem

Hlen ve vašem nose zachycuje všechny druhy bakterií a virů, které dýcháte. Když se škrábete v nose, přenesete je všechny na své ruce. To pak vede k jejich šíření z nosu a rukou na povrchy ve vašem okolí, což může mít za následek rozmnožování bakterií způsobujících zápal plic.

Fotografie: Pexels

Může to způsobit zranění

Dloubání v nose může způsobit drobná poranění, která mohou vést až ke krvácení z nosu. Navíc v nosních dírkách se objevují jemné chloupky, jež můžete nedobrovolně vytrhnout z jejich folikulů, následně tak vzniknou malé pupínky, které svědí a bolí, což vás opět nutí strkat si prsty do nosu.

Může to způsobit poškození membrány

Bránice je přechod mezi 2 nosními dírkami. Časté šťourání v nose může poškodit přepážku, a dokonce v ní způsobit díru, známou také jako perforovaná přepážka. Ta může způsobit jisté příznaky, od mírných až po vážné, záleží, jak je otvor v nosní přepážce velký. Rozhodně můžete očekávat bolest, svědění, popřípadě i pískání v nose.

Zdroj: Healthline