Varovné signály, které včas prozradí vznik infarktu u žen. Od těch všem dobře známých se částečně liší

Fotografie: Depositphotos

Infarkt je celosvětově jednou z nejčastějších příčin úmrtí, a to jak u žen, tak u mužů. Každý rok zemře na srdeční onemocnění více než 36 000 Čechů.

Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí u mužů i žen. Avšak rozpoznat infarkt u žen nemusí být tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Až dvě třetiny žen totiž mohou mít netypické příznaky infarktu, tedy takové, které si s infarktem jako takovým málokdo spojí. Podívejte se s námi na nejčastější z nich, prozradila je lékařka Elaine K. Luo.

Nejčastější příznaky infarktu u žen

Pokud si včas všimneme varovných příznaků, může být šance na přežití až 90 %. Některé příznaky, zejména u žen, se objevují ještě před vznikem infarktu a jsou varovnými signály. Neignorujte tyto příznaky a co nejdříve vyhledejte pomoc.

Srdce vám buší rychleji

Když není srdce dostatečně zásobeno krví, může docházet k srdečním arytmiím, a tedy k nepravidelnému srdečnímu tepu, včetně tzv. bušení srdce. Při takových potížích je doporučeno opět co nejrychleji vyhledat lékaře. Dlouhé pracovní dny velmi významně zvyšují riziko infarktu a mozkové mrtvice.

Máte poruchy trávení

Trávicí potíže mohou být jedním z varovných příznaků infarktu. Mnoho žen přičítá špatné trávení stresujícímu a rušnému životnímu stylu, ale pokud se situace nezlepší, je dobré věnovat trávení trochu více pozornosti. Zejména pokud je doprovázeno dalšími příznaky, jako jsou pocení, slabost, závratě či ztráta chuti k jídlu. Vezměte si pár dní volna, zpomalte, věnujte se svým blízkým, než bude pozdě.

Fotografie: Pexels

Trpíte zvýšenou dušností

Chůze do schodů nebývá pro mnohé náročná, pokud se při ní ale stále častěji zadýcháváte, případně nemůžete najednou popadnout dech, je načase vyhledat lékaře. Stejně jako u výše uvedených příznaků nemusí jít nutně o již počínající infarkt, ale může to značit potíže se srdcem, které rozhodně není radno nijak podceňovat.

Objevuje se bolest na hrudi

Patří mezi nejzřetelnější příznaky infarktu, ale ženy se nad ním obvykle příliš nezamýšlejí a myslí si, že jde o stres nebo napětí. Pokud pociťujete nepříjemný tlak nebo napětí v hrudníku, zejména na levé straně, navštivte odborníka. Tento projev se může objevovat ve vlnách, může trvat i několik minut v kuse.

Příliš se potíte

Pokud zrovna neprocházíte menopauzou nebo nejste těsně po cvičení, může náhlé propuknutí tzv. studeného potu, případně nadměrného pocení, signalizovat infarkt. Během infarktu tělo aktivuje nervový systém ve stylu „bojuj, nebo uteč”, který tělo přepne do režimu přežití a může se projevit právě nadměrným pocením.

Trápí vás bolest paží, krku a zad

Tyto bolesti jsou častější u žen než u mužů. Mohou být také zaměněny s jinými typy bolesti, a proto je vhodné věnovat zvýšenou pozornost, pokud pociťujete přetrvávající bolest v pažích, ramenou nebo zádech. Intenzita bolesti se může během noci zvýšit, zejména pokud ležíte v nesprávné poloze. Ráno se však můžete probudit se silnou bolestí. Poraďte se s odborníkem, protože v počátečních stadiích je snadnější nemoci předcházet.

Fotografie: Unsplash

Pociťujete napětí ve svalech

Svalové napětí či slabost v ramenou nebo horní části zad, které nelze spojit s žádným zraněním, může být dle American Heart Association příznak takzvaného tichého infarktu, který mívá pouze velmi mírné, případně téměř vůbec žádné projevy, ale co do nebezpečí je stejně vážný jako ten „klasický”.

Často trpíte závratí

Závratě mohou být podníceny mnoha okolnostmi. Pokud dostatečně nepijete, vynecháváte jídlo nebo pokud velmi rychle vstanete z postele. Jestliže se však u vás závratě objeví ve spojitosti s bolestí či tlakem na hrudi a dušností, může to znamenat pokles objemu krve a krevního tlaku, a tedy blížící se infarkt.

Fotografie: Pixabay

Neobvyklá únava

Únava po probdělé noci nebo stresujícím dni je zcela normální. Ženy však mohou zaznamenat výraznou únavu i nějaký čas před infarktem, a to klidně i měsíc, uvádí zdravotní statistiky oddělení Harvard Health Publishing na Lékařské fakultě Harvardovy univerzity.

Je vám nevolno nebo máte zažívací potíže

Podle zdravotního portálu Stoney Brook Medicine se objevují žaludeční potíže jako nevolnost, zvracení či říhání, když srdce a další oblasti těla nejsou dostatečně zásobeny krví. Někdy to může být mylně spojováno s refluxem či pálením žáhy. Pokud však takové potíže evidujete ve spojení s dalšími možnými příznaky infarktu, raději se neprodleně obraťte na svého lékaře.

Zdroj: Healthline, FNUSA