Varovné příznaky nebezpečně vysokého krevního tlaku. V některých případech je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc

Fotografie: Depositphotos

Podle statistik trpí tímto onemocněním přibližně 1,1 miliardy lidí na celém světě. Pokud se neléčí včas, zvyšuje riziko smrtelného kardiovaskulárního onemocnění.

Vysoký krevní tlak neboli odborně hypertenze je nebezpečný zdravotní stav, k němuž dochází, když krev i v klidovém stavu vyvíjí velký tlak na stěny cév. Většina lidí s vysokým krevním tlakem nemá žádné příznaky, a proto si mnoho lidí svůj stav ani neuvědomuje. Existuje řada léků, které mohou pomoci při léčbě vysokého krevního tlaku, ale všechny jsou dočasným řešením, jež neřeší základní příčiny. Podle odborníků je nejlepším řešením změna životního stylu, říká lékařka Jenneh Rishe.

Nejčastější příznaky hypertenze

Pokud máte vysoký krevní tlak, většinou vás nic nebolí a není provázen jasnými konkrétními příznaky. Drtivá většina osob s hypertenzí se tedy cítí zdravě, ačkoliv faktický stav je nebezpečný, když jim v tepnách proudí krev pod velmi silným tlakem. Vysoký krevní tlak bývá často zjištěn náhodně, během běžné prohlídky u lékaře. Následující signály vám tělo může vysílat, pokud máte zvýšený tlak:

  • bolest hlavy po probuzení,
  • bolest na hrudi,
  • vysoká srdeční frekvence,
  • poruchy zraku,
  • časté krvácení z nosu.

Vyvarujte se vysokého tlaku správnými stravovacími návyky

Podle vědců je častá konzumace cukru pro zdraví nebezpečnější než nadměrná konzumace soli. Výzkumníci poukazují na cukr používaný v potravinářském průmyslu, nikoli však na přirozeně se vyskytující cukry v ovoci. Vašemu tělu škodí také transmastné kyseliny. Tento typ tuku se ve velkém množství vyskytuje v sušenkách, koláčích, balených krémových dortech a zákuscích, bonbonech, oplatkách s náplní apod. Tyto mastné kyseliny významně zvyšují riziko vysokého krevního tlaku.

Fotografie: Freepik

Alkoholické nápoje jsou velmi kalorické i v malém množství. Kromě poškození jater mohou způsobovat také obezitu a jsou jasným rizikovým faktorem pro vysoký krevní tlak a srdeční choroby. Dalším typem závadových potravin jsou ty, které jsou bohaté na sodík. Denní potřeba soli je 1–2 gramy. Mnohem více než to je 10–15 gramů denně. 80 % zkonzumované soli se skrývá ve zpracovaných potravinách (masné výrobky, polévky, sýry, hotová jídla, pečivo, svačiny).

Kofein také patří mezi oblíbené alkaloidy, bez kterého si mnoho z nás nedokáže představit fungovat. Nachází se v kávě, některých čajích, energetických nápojích a některých nealkoholických nápojích. Při pravidelné konzumaci velkého množství může být velmi nebezpečný. Zvyšuje krevní tlak, proto se doporučuje konzumovat ho s mírou.

Léčba vysokého krevního tlaku

Jestliže jste jedním z těch, které trápí vysoký krevní tlak, je velmi důležité zaměřit se na životosprávu. Jedinou vhodnou prevencí, kterou je možné těmto komplikacím předcházet, je dodržování doporučených režimových opatření. Mezi ně patří fyzická aktivita a pravidelný sport, vyvážená strava, omezení solení, konzumace nevhodných potravin a polotovarů, vyhýbání se stresu a omezování alkoholu a kouření.

Jak na vysoký krevní tlak

Do svého jídelníčku rozhodně zařaďte omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy především v mořských rybách, vlašských ořeších či řepkovém oleji, a samozřejmě můžete užívat i potravinové doplňky z lékárny. Měli byste pravidelně konzumovat rovněž potraviny bohaté na vlákninu, mezi něž patří veškerá zelenina a ovoce. Neméně důležitým spojencem v boji proti vysokému tlaku je draslík (syrové ovoce, syrová zelenina).

Fotografie: Pixabay

Hořčík napomáhá k uvolňování svalů, které řídí cévy a vedou tak k lepšímu proudění krve. Zároveň udržuje rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem, a to má velký význam pro hodnotu krevního tlaku. Nejlepším zdrojem tohoto minerálu jsou přitom ořechy a luštěniny, můžete ho zakoupit ale i ve formě tablet, jako jsou například Non Salt tablety. Pomůžete si také pitím bílého čaje, alespoň tří šálků denně. Nezapomínejte pravidelně cvičit, ale také relaxovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]